Rozhovory

Rozhovor s Vladimírem Stiborem

Rozhovor s Vladimírem Stiborem

V dalším díle našich rozhovorů s českými autory nám na dotazy odpověděl spisovatel Vladimír Stibor, autor žijící ve středočeských Nechvalicích píšící poezii, povídky i fejetony. V jeho případě platí, že jablko nepadlo daleko od stromu.

 


Rozhovor s Danielou Kovářovou, spisovatelkou a šéfredaktorkou Rodinných listů

Rozhovor s Danielou Kovářovou, spisovatelkou a šéfredaktorkou Rodinných listů

Odpovědi na naše dotazy nám v rohovoru poskytla Daniela Kovářová, autorka 8 knih a šéfredaktorka odborného časopisu Rodinné listy


Humoristický prozaik, básník a textař Jiří Charvát

Humoristický prozaik, básník a textař Jiří Charvát

Dalším ze zpovídaných v našem seriálu rozhovorů je zástupce české nastupující literární generace Jiří Charvát. Tento humoristický prozaik, básník a textař působí a žije v Praze,


Novinářka, spisovatelka a bloggerka Tereza Boehmová

Novinářka, spisovatelka a bloggerka Tereza Boehmová

V polovině října na naše otázky odpověděla Tereza Boehmová. Tato novinářka, spisovatelka a také bloggerka pracovala mimojiné pro českou redakci BBC, absolvovala stáž v Lidových novinách a strávila rok v USA studiem Woman Studies na University of Washington v Seattlu.


Zdeněk Železný autor knih pro děti.

Zdeněk Železný autor knih pro děti.

Ke konci deštivého září nám na naše otázky odpovídal spisovatel Zdeněk Železný, rodák z Vyškova, který píše knihy pro děti. Jeho prvotinou bylo "Dívej se kolem". Napsal také rýmovanou divadelní hru s názvem "Čím je skládka pro zvířátka". Jeho zatím poslední knihou byl "Svět jako na dlani" vydaný v červenci letošního roku. Ilustrátory knihy jsou Pavel Malý nebo Karel Krabat, jednu z nich - Slovní hrátky se zvířátky - dokonce ilustrovaly samotné děti.


Rozhovor s Jiřím Hlavenkou, autorem IT literatury

Rozhovor s Jiřím Hlavenkou, autorem IT literatury

Tentokrát jsme v jednom z našich rozhovorů s významnými osobnostmi české literatury oslovili Jiřího Hlavenku, autora odborných publikací, žijícího a působícího v Brně a jeho okolí. Napsal již více než třicet publikací a přes tři tisíce článků z oblasti informačních technologií a internetu jako takového, takže není pochyby o tom, že ho můžeme nazývat též novinářem. Možná mladší generace již nemusí vědědět, že je zakladatelem vydavatelství Computer Press a stojí za to také připomenout, že Jiří Hlavenka v minulosti založil známý internetový obchod Vltava.cz. Zmíněné vydavatelství ani eshop již nevlastní, nicméně podniká v telekomunikacích a kromě psaní se zabývá vyhledáváním nových internetových projektů, do kterých následně investuje.


Rozhovor o psaní a tištěných knihách se spisovatelkou Veronikou Válkovou

Rozhovor o psaní a tištěných knihách se spisovatelkou Veronikou Válkovou

Koncem prázdnin nám ochotně poskytla rozhovor spisovatelka Veronika Válková. Čtenáři ji mohou znát spíše jako Adama Andrese, což je pseudonym, pod kterým vyšel například - dnes už kultovní - fantasy román Wetemaa. Autorka své knihy také sama ilustruje. Mimo jiné napsala učebnice dějepisu a několik metodických příruček. V profesním životě se kromě psaní věnuje učitelskému řemeslu. Vyučuje na pražském šestiletém Gymnáziu Na Pražačce. Veronika Válková je dle svých aktivit velice činorodá žena - ráda cestuje, maluje nebo vyšívá. Procestovala mnoho zemí Evropy, ať už s Pražským studentským orchestrem, ve kterém hrála na kontrabas, nebo následně jako profesionání průvodkyně. Vnímaví čtenáři tak mohou z její literární tvorby cítit životní energii, činorodost i cestovatelské zkušenosti.


Spisovatel Michal Šanda - guru české eknihy

Spisovatel Michal Šanda - guru české eknihy

Redakce knižního webu eKNIHOVNA tentokrát požádala o krátký rozhovor spisovatele Michala Šandu. Tato osobnost české literární obce, bude zapsána do dějin vydávání elektronických knih zlatým písmem. Někteří čtenáři tohoto spisovatel označují jako guru české eknihy. Pravděpodobně jako první český spisovatel, nabídl na svém webu ke stažení zdarma celou svojí tvorbu. Z pohledu roku 2012 se jednalo o výjimečný počin. Pokud je nám známo, tak další autoři se přidávají velice pozvolna. Stejně jako jeho tvorba i jeho odpovědi jsou originální a podnětné, rozhodně stojí za přečtení.


Jahodový básník Fanda Tylšar

Jahodový básník Fanda Tylšar

Básník, textař, lektor, původně však zaměstnanec Českých drah s vášní pro poezii a dobrý rým. Cesta veršů od psaní pro potěšení až k první knize.


Michal Kubíček o psaní a vydání první e-knihy

Michal Kubíček o psaní a vydání první e-knihy

Mladý autor Michal Kubíček popisuje své začátky od školních let až po vydání první tištěné knihy. Zajímavostí je autorova zkušenost s vydáním a prodejem tištěné knihy prostřednictvím nakladatele v protikladu s vydání eknihy. Rozhovor může být inspirací pro mnohé začínající autory, ale i pro ty zkušené, kteří váhají s vydáním své první e-knihy.