Jak začít psát

Milujete literaturu, knihy a využijete každé možnosti psát. Malujete si knižní svět v těch nejlepších barvách. Sníte o vydání knihy? Věříte tomu, že právě vy budete dalším autorem bestselleru. Redaktoři se o vás perou. Schránka přetéká pozvánkami na exkluzivní párty, autogramiády a autorská čtení. Tohle je ideální případ. Představy všech malých spisovatelů. Někdy vám ale i svět popsaných stránek může ukázat svoji druhou tvář.

Deziluze bez kudrlinek

Stát se celebritou mezi spisovateli není jen tak. Každý, kdo už psal nějaký delší souvislý text, zažil období plodná i období sucha, kdy nejste schopni napsat ani čárku, natož tvořit veledílo. Psaní je umění a život s ním není vždy takový, jaký bychom chtěli. Je také závislý na talentu, který můžeme psaním objevit, ale také vyčerpat. Současná filozofie hlásá, že psát může každý. Ano může, ale ne každý píše dobře a ne každý knihu dokončí. Navíc konkurence je velká. Proto sen o vydání knihy, která vydělá autorovi na živobytí, zůstává často jen snem. V současné době jím u nás žije okolo deseti autorů prózy.

Mám talent?

Jako u všeho ostatního je důležité začít od začátku. Ověřit si svůj talent je jeden z prvních kroků k dobrému psaní. Když se začnete pohybovat ve světě knih a psaní, zjistíte, že píše strašně moc lidí, ale jen někteří mají to, co můžeme nazvat nadání nebo faktor X a jsou schopni psát o všem a poutavou formou, mají svůj styl. Psaní je řemeslo a je tedy možné se mu do jisté míry naučit. Pracovat na sobě a svém stylu. Člověk se musí vypsat a až pak můžeme mluvit o tom, jestli má nebo nemá talent. První čtenáři jsou často rodinní příslušníci nebo známí, kteří jsou ohromeni, že znají spisovatele. Otázkou zbývá, jak moc budou objektivní. Proto je dobré k jejich názorům přidat i pohled někoho méně zaujatého.

Kontakty a publikum

Každý spisovatel potřebuje svoje fanoušky. Svoji základnu, která ho bude číst a posouvat dál. Je jedno, jestli to jsou vášniví čtenáři nebo ostatní spisovatelé. Důležité je získat zpětnou vazbu, která nám může ukázat nedostatky, které jsme sami přehlédli. Nápomocné mohou být knihovny a jejich literární večery. Pokud se vám podaří oslovit už zkušeného autora, máte vyhráno. Mít mentora, který vás směruje, se vyplatí. Má kontakty a může pomoci s publikováním.

Propagace bez legrace

Dobrý způsob, jak o sobě dát vědět je publikování v časopisech, klasických i elektronických. Vytvořit si vlastní blog nebo webové stránky zabere jen chvíli a může vám pomoci s vlastní propagací. Stejně tak účast v literárních soutěžích. Zjistíte, co píší ostatní, získáte zpětnou vazbu poroty. V lepším případě i hlavní cenu a trochu té prestiže. Pokud chcete být vidět, uspořádejte autorské čtení v kavárně nebo knihovně. Může to být první krok k založení vašeho fanklubu. A možná taky první krok na cestě za splněným snem malého spisovatele.