Aktuality

česká Lama Energy zahájila provoz ropného terminálu v USA

8.12.2021

Lama Energy Group podnikatele Petra Lamicha zahájila se svými partnery ostrý provoz ropného terminálu Wildhorse v USA, který vyšel na 272 milionů dolarů, více než šest miliard korun. Česká firma drží v projektu desetiprocentní podíl. S odkazem na informace hlavního investora projektu, kterým je kanadská společnost Keyera, to dnes napsal deník E15. Lama Energy Group zprávu pro list nekomentovala.


Nobelova cena za literaturu 2021 oznámena

Nobelova cena za literaturu 2021 oznámena

7.10.2021

Milovníci literatury každý rok napjatě očekávají, komu bude uděleno jedno z nejprestižnějších literárních ocenění: Nobelova cena za literaturu. Letošním laureátem se stal dvaasedmdesátiletý spisovatel Abdulrazak Gurnah (narodil se 20.12.1948 na Zanzibaru, nyní žije v Brightonu). Na svém kontě má povídkovou sbírku My Mother Lived on a Farm in Africa a deset románů (např. Paradise, Desertion, In Admiring Silence, By the Sea, Afterlives). Dva z jeho románů byly navrženy i na Man Bookerovu cenu. 


Prodej knih ve 38. týdnu 2021

Prodej knih ve 38. týdnu 2021

29.9.2021

Přinášíme Vám pravidelný žebříček nejprodávanějších knih ve 38. týdnu roku 2021. Žebříček zpracovává a pravidelně zveřejňuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Data jsou sbírána z více jak 70 knihkupectví a e-shopů. Tento týden vyhrály mezi tištěnými tituly Dědečku, vyprávěj o Česku, Má cesta za štěstím - Karel Gott, Posilování stresem - Cesta k odolnosti. Autobiografická kniha Karla Gotta byla čtenáři dlouho očekávána. 

 

 


Recenze knihy Pařížská knihovna, autor Janet Skeslien Charlesová

Recenze knihy Pařížská knihovna, autor Janet Skeslien Charlesová

27.9.2021

Pařížská knihovna od Janet Skeslien Charlesové v sobě ukrývá příběh, jenž zejména ženy rozhodně dokáže oslovit. Autorka vsadila na jistotu a vytvořila takovou hlavní hrdinku, jejíž osud upoutá čtenáře obdivující dívky, které se za žádných okolností nevzdávají. Které se nebojí jít za svými sny a vyjádřit svůj názor. 


Pozvánka: beseda s překladateli ze severských jazyků

Pozvánka: beseda s překladateli ze severských jazyků

26.9.2021

V rámci Literární večerů Stranou se uskuteční přeložená beseda s překladateli ze severských jazyků Michalem Švecem a Jitkou Jindřiškovou. Michal Švec překládá z finštiny a v roce 2017 získal Řád finského lva za výjimečné zásluhy v šíření povědomí o finské kultuře v České republice. Působí jako předseda Skandinávského domu.


Pozvánka: Večery finské poezie v Praze a Brně

Pozvánka: Večery finské poezie v Praze a Brně

17.9.2021

Představení antologie Bílé přeludy na vlnách, která je pro české čtenáře vůbec první možností seznámit se ve větší míře s finskou poezií. Zahrnuje přes sedmdesát autorů od poloviny 16. století do 80. let 20. století v reprezentativním historickém průřezu.


Křest knihy Zuzany Augustové Experiment jako kritika nacismu.

Křest knihy Zuzany Augustové Experiment jako kritika nacismu.

14.9.2021

Křest proběhne v pondělí 20. 9. od 18:00 ve foyer Divadla Komedie. V rámci večera vystoupí kapela Jidiš ve třech, ukázky z divadelních textů Konrada Bayera Idiot a Oswalda Wienera Purim přednese Jiří Černý.


Vítězové soutěže Nejkrásnější kniha roku 2020

Vítězové soutěže Nejkrásnější kniha roku 2020

8.9.2021

Ceny za Nejkrásnější české knihy roku 2020 byly vyhlášeny a slavnostně předány v Centru architektury a městského plánování v Praze (CAMP). V soutěži o nejlepší knižní design letos odborná porota vybírala z celkem 323 přihlášených knih, nominaci proměnilo 31 z nich. V kategorii katalogů si první místo za publikaci Móda v modré odnesly grafičky Adéla Svobodová a Tereza Hejmová, které se tak budou moci podílet na přípravě vizuální identity dalšího ročníku soutěže. 


Vychází kniha Sněz tu žábu: Pět francouzských her

Vychází kniha Sněz tu žábu: Pět francouzských her

3.9.2021

Ve spolupráci IDU a festivalu francouzského divadla Sněz tu žábu v edici Současná hra vychází kniha Sněz tu žábu: Pět francouzských her, výbor textů, jež festival během uplynulých let pro české divadlo objevil a představil formou scénických skic.


Vláda schválila náhradu pro knižní nakladatele

Vláda schválila náhradu pro knižní nakladatele

25.8.2021

Dne 1. 3. 2021 odsouhlasila vláda České republiky náhradu pro knižní nakladatele za období od 16. 3. 2020 do 30. 6. 2021 v souvislosti s omezením služeb knihoven z důvodu pandemie koronaviru COVID 19 a zpřístupněním Národní digitální knihovny (usnesení vlády č. 238/2021).