Aktuality

Nominace na ceny Magnesia Litera 2021

6.4.2021
Překladatel Martin Hilský, bývalá hamburská ministryně kultury Daňa Horáková, písničkář Vladimír Merta nebo koreanistka Nina Špitálníková byli v úterý nominováni na Magnesii Literu.Nejznámější české knižní ceny se ohlížejí za rokem v branži, kterou stejně jako jiná odvětví kultury zasáhla pandemie. Nakladatelé upravovali ediční plány, autorská čtení se konala na síti, knihovny půjčovaly z výdejních oken. Kvůli několikaměsíčnímu uzavření knihkupectví například prodejnám Luxor klesl obrat zhruba o 200 milionů korun, celkový objem knižního trhu může z předpandemických 8,6 miliardy korun spadnout odhadem o miliardu.

Pandemie by mohla poznamenat také předávání Magnesie Litery, plánované na 8. června. Pokud by na Novou scénu Národního divadla ani tou dobou nesměli diváci, bude muset stačit přenos na stanici ČT art.


Recenze knihy Spolupráce, jejíž autorem je legendární podnikatel Jan Baťa

5.4.2021

Vynikající Baťova kniha pojednávající o baťovském pojetí práce je balzámem sebevědomí a racionálního přístupu k životu. Jan Baťa stejně úspěšně vedl rodinný podnik jako jeho předchůdce bratr Tomáš. Kniha vyzdvihuje význam spolupráce mezi lidmi. Abych přiblížil, jak si Baťa představoval spolupráci, uvedu příklad z knihy (volně zpracováno): Baťa zjistil, že podpatky na botách jsou špatně připevněny, běžel na příslušné pracoviště a hned poznal příčinu. Dělník přibíjel podpatky, aniž je nahřál na určenou teplotu.


Soutěž o knihu 100 českých ikon!

2.4.2021

Čím vás možná překvapí tradiční česká svíčková? Co jste nevěděli o pořadu Eso? A co se skrývá za úspěchem fotbalisty Petra Čecha? Nejen to najdete v knize 100 českých ikon podle TV Nova, která je právě teď v prodeji.


Recenze knihy Putování za obzor, kniha o trampingu jako krásném snu

1.4.2021

Vlčnovští prominou. Jízdě králů lze celkem fandit a nikterak neprotestovat proti tomu, aby byla nadále zapsána na kulturním seznamu UNESCO. Podobné lidové slavnosti ale najdeme ve střední Evropě, na Balkáně, kdekoliv. Česko má zato kulturně-společenský fenomén, který je opravdu jedinečný. Pokud můžeme seznam UNESCO obohatit něčím výjimečným, je to tramping.


Tipy na knih s velikonoční tématikou

31.3.2021

Přicházejí nejdůležitější křesťanské svátky liturgického roku. Které knihy vám přiblíží Velikonoce z pohledu etnografického i teologického? Doporučujeme následujících pár tipů.


Kniha věnovaná 95. výročí Zoo Plzeň

31.3.2021

Výstava 95 let Zoo Plzeň ve Smetanových sadech. Dubnové procházky po Plzni můžete nasměrovat do Smetanových sadů. Na výstavních panelech bude od odpoledne 1.4. 2021, po celý měsíc připravena malá sonda do historie zahrady. Podtitulem je "včera a dnes", na panelech naleznete kromě jiných zajímavostí zejména srovnání chovu zvířat a vzhledu areálu zoo v minulosti a nyní. 


Thoreau tvrdil, že dobrá kniha přiměje čtenáře, aby ji přestal číst

26.3.2021

Ekologické hnutí si dnes získává takřka masovou podporu, v potaz jej musí brát i přední světoví politici a hlásí se k němu i někteří vrcholní představitelé světových náboženství. Jak už to ale bývá, i počátky tohoto hnutí byly skromné a jeho průkopníky byli lidé, kteří ve své době byli vnímáni jako podivíni žijící na okraji společnosti. Platí to také o americkém filozofovi Henrym D. Thoreauovi (1817 až 1862), který je dnes pokládán za jednoho z nejvlivnějších inspirátorů environmentálních myšlenkových proudů.


Dopis ministru kultury Zaorálkovi k neúčasti ČR na veletrhu v Boloni

22.3.2021

SČKN zaslal dopis ministru kultury kvůli letošní neúčasti ČR na veletrhu v Boloni, kompletní znění dopisu: 

 


Žebříček nejprodávanějších e-knih v únoru 2021

9.3.2021

Přinášíme všem čtenářům tipy na knihy, o které byl mezi čtenáři největší zájem v měsíci únoru 2021.


Knihovny jako oázy pomalosti v době akcelerujícího publikování

22.1.2021

Filip Vostal přednáší na sedmém ročníku konference Do černého na téma: Knihovny jako oázy pomalosti v době akcelerujícího publikování Už od pradávna byly knihovny vnímány tak, že se do nich člověk může „ukrýt“ před pulzující společností „tam venku“ a nerušeně pracovat, číst.