Co je ekniha

Rychle a stručně 10 otázek a 10 odpovědí na téma eknih

1. Co je elektronická kniha?

Kniha publikovaná v elektronické (digitální) podobě. Zkráceně bývá označována jako ekniha nebo anglicky ebook. 

2. Jakým způsobem se ekniha čte?

Eknihy lze číst na různých elektronických zařízeních. Nejčastěji se používá čtečka eknih, tablet, ultrabook, osobní počítač nebo smartphone.

3. Kolik ekniha stojí?

Ekniha bývá oproti tištěné knize až o 30% levnější. Průměrná cena eknihy se pohybuje okolo 100 Kč, což je výrazně méně než u tištěných titulů

4. Jsou všechny tištěné knihy i v elektronické podobě?

Všechny knihy ještě do elektronické podoby převedeny nejsou. Nové knihy od roku 2012 již většinou vycházejí i v elektronické podobě. Starší tituly se postupně do elektronické podoby převádějí.

5. Kolik elektronických knih v ČR existuje?

Odhadem pět až deset tisíc, včetně eknih zdarma a různých odborných publikací ve formě eknihy.

6. Kdy se začaly vydávat první eknihy?

Jeden z úplně prvních zahraničních projektů "Gutenberg" se datuje dnem 4. 7. 1971 a je nejstarší digitální knihovnou. Autorem projektu je bývalý student University of Illinois, který měl přístup k univerzitnímu výkonému počítači Xerox Sigma V. Pro zajímavost můžeme zmínit, že tento počítač se později stal jedním z patnácti zakládajicích uzlů počítačové sítě, která stála u zrodu internetu.

7. Od kdy se eknihy vydávají v ČR?

V České republice ve "větší" míře eknihy vychází od roku 2008.

8. Kolik se ročně vydá nových tištěných knih?

Dle průzkumu Ústavu pro českou literaturu se počet vydaných knih od roku 1980 zvýšil na čtyřnásobek. Kolem roku 1980 bylo vydáno 4 143 knih. Po deseti letech v roce 1990 pak 4 136 a v roce 2000 jich bylo dokonce 11 965. V roce 2010 už byl počet vydaných knih 17 054. Během jednoho roku se prodá kolem 57 milionů výtisků za více jak 11 miliard Kč. Průměrná cena jedné knihy je 200 Kč.

9. Musím si koupit čtečku eknih?

Čtečka je praktická a výrobci speciálně vyvíjena pro dlouhé čtení eknih. Čtení e-knih na čtečce na rozdíl od současných tabletů a smrtphonů tolik neunavuje vaše oči. Používaní čtečky, vzhledem k velikosti a její váze, je velice praktické. Zvlaště to ocení studenti, ale také všichni kdo rádi odpočívají čtením knih na dovolené, nebo na cestách. Čtečka e-knih však není nezbytnou podmínkou pro čtení e-knih. E-knihy můžete samozřejme číst i na dalších přenosných zařízeních jako je tablet, ultrabook nebo smartphon. V neposlední řadě pak na klasickém domácím PC, ale to je spíše varianta pro čtení odborné literatury při práci. Prace s čtečkou e-knih je velice jednoduchá a praktická, například při vaření. Na čtečce e-knih si můžete zobrazit recepty, manuály a různé pracovní postupy.  

10. Mohu si na zkoušku stáhnout eknihu zdarma?

Ano, vřele to doporučujeme. eKnihovna.cz nabízí stovky titulů e-knih zdarma na vyzkoušení. Stáhnutí e-knihy zdarma je jednoduché a rychlé, zvládne to opravdu každý. Většina e-knih je ve známém formátu PDF. Seznam e-knih viz. eknihy zdarma.