Spektrum názorů na elektronické knihy je poměrně široké - co se týče Čechů ke konci roku 2014, alespoň jednou týdně čte polovina internetové populace. Další zhruba čtvrtina čte zřídka (myšleno alespoň jednou měsíčně) a zbytek méně často nebo téměř nikdy.

30% dotazovaných uvedlo, že rozhodně preferuje klasické knihy. 50% dává přednost klasickým knihám, ale elektronickým knihám se nebrání. A je tu už také 9%, které dávají přednost elektronickým knihám.

Klesl počet lidí, kteří toho o elektronických knihách zatím moc neví, z 23% na pouhých 8-18%. 4 z 10 oslovených už někdy nějakou elektronickou knihu četli. Roste také počet lidí preferujících elektronické knihy. (V roce 2011 to byla pouhá 4%, nyní již zmíněných 9%.)

Zhruba pětina populace uvažuje o zakoupení nějaké e-knihy, 13% uvažuje o stažení elektronické knihy zdarma a přibližně čtvrtina již nějakou zkušenost s elektronickou knihou má. 47% lidí stále upředňostňuje stažení knihy zdarma.

44% by si ze současné nabídky elektronicky vydávaných knih umělo vybrat. 26% říká, že ještě nemá jasný výběr, 16% deklaruje, že by si chtělo koupit nějaký bestseller, který se zatím neprodává. Část populace si zvykla, že jsou zdarma, a tak 8 z 10 neutratí za e-knihy ročně ani korunu. Pouze 14% říká, že za poslední rok neutratilo ani korunu za klasické knihy.

Zhruba 8% internetové populace vlastní čtečku knih, 20% tablet a 42% jiného zařízení, nejčastěji tedy smartphony. Nejčastěji se čte v notebooku, poté v počítači, mobilu, tabletu a až na dalším místě je zatím čtečka. Polovina internetové populace se zatím orientuje ve formátu elektronických knih.

Také se ukazuje, že děti jsou mnohém přístupnější k elektronickým knihám a celá řada z nich si například k čtečku e-knih přeje.