Historie čteček eknih

Čtečka eknihMyšlenka elektronických knih se objevila v roce 1971, kdy Michael S. Hart založil Projekt Gutenberg.

Nejprve se elektronické knihy zaměřovaly pouze na obory související s počítači, například různé příručky pro hardware. S rozvojem internetu bylo čím dál snadnější elektronické knihy přenášet, protože už k tomu nebyly potřeba hmotné nosiče. Trh se tříštil nejednotností formátu a malým počtem čtenářů elektronických knih. Převahu získávala firma Adobe s formátem PDF. Nejdříve se knihy v elektronickém formátu šířily hlavně nelegálně. Později se k tomuto proudu přidaly firmy, které ovšem nabízely převážně volná díla bez ochrany autorských práv (platí 70 let od autorovy smrti). Poté se přidali spisovatelé, jejichž knihy nakladatelé odmítli vydat, a tak poskytli svá díla on-line.

V roce 1998 začaly americké knihovny nabízet e-knihy zdarma jako doplňkovou službu na svých webových stránkách. Jedinou nevýhodou bylo, že nešly stáhnout. Mezi převládající žánry opět patřily odborné, technické a vědecké publikace. Zároveň se v tomto roce poprvé objevily čtečky elektronických knih Rocket ebook, SoftBook a Cybook. V roce 2000 dal americký spisovatel Stephen King k dispozici on-line svou knihu Riding the Bullet, ovšem číst šla pouze na počítači. Od roku 2003 nabízejí knihovny k volnému stáhnutí populární beletrii jako tzv. e-půjčování knih. Podle průzkumu z roku 2010 nabízí 66 % amerických knihoven e-půjčování, proto je rok 2010 považován za bod zlomu při šíření elektronických knih.

V roce 2009 byly nejpoužívanějšími čtečkami Amazon Kindle, které se ve své první verzi objevily na trhu v roce 2007. Dále čtečky značky Sony Reader a od března 2010 se k nim zařadila i čtečka Nook knihkupectví Barnes & Noble. Pro čtení knih lze použít i tablety, např. iPad od firmy Apple.

V červenci 2010 oznámil internetový obchod Amazon.com, že během druhého čtvrtletí roku 2010 prodal poprvé více elektronických knih než těch tištěných. Poměr byl 140 ku 100.

Čtěte také: