Jak jsme testovali

Čtečka eknihČtečky jsou typem zařízení, u kterých není možné získat přesně změřitelné hodnoty. Prakticky nás nezajímá výpočetní výkon a nepotřebujeme měřit ani jiné exaktní hodnoty. Proto je tento test postaven na subjektivním hodnocení jednotlivých vlastností. Bodování je jako obvykle rozděleno do tří kategorií, v nichž jsme zhodnotili všechny důležité parametry a přiřadili jim odpovídající bodovou váhu.

V první kategorii formáty jsme se věnovali formátům elektronických knih, které je možné v jednotlivých čtečkách otevřít. Některé si poradí pouze s dvěma či třemi formáty, které jsou určené pro danou čtečku, jiné pokryjí portoflio desítek formátů. Mnoho z nich také otevře soubory textových dokumentů, jako jsou DOC, TXT nebo RTF. Poměrně nízkou váhu dostala tato kategorie především vzhledem k tomu, že je možné velice rychle mezi jednotlivými formáty převádět. Stačí jeden efektivní nástroj (např. Calibre) a lusknutím prstu převedete kompletní knihovnu do požadovaného formátu.

Druhá kategorie, kterou jsme souhrnně pojmenovali ergonomie, v sobě skrývá většinu důležitých vlastností čtečky. I proto tvořila celou polovinu z výsledného hodnocení. Zde se skrývá kvalita displeje (jemnost, kontrast, zašedlý papír), samotnou konstrukci a zpracování čtečky a také umístění ovládacích prvků. Dále jsme do této kategorie zařadili rychlost a pohodlnost práce v grafickém prostředí čteček. Body jsme strhávali především za pomalejší procházení nabídek či trhání při otáčení stránek.

Poslední kategorie funkce zahrnuje softwarové možnosti čtečky a aplikace, které se čtením knih tolik nesouvisí. Z toho důvodu tvořila v celkovém hodnocení čteček pouze pětinu. Ohodnotili jsme zde slovníky, převod textu na mluvené slovo, webové prohlížeče, přehrávače hudby a další.

Katalog čteček eknih

1. Amazon Kindle

Test čteček

Amazon Kindle

displej  6", 800 × 600 px 
barvy 16 odstínů šedi
jemnost displeje 167 PPI
formáty Kindle (AZW), TXT, PDF, MOBI PRC (nativně) 
interní paměť 2 GB
konektivita Wi-Fi 802.11b/g, microUSB
rozměry 166 × 115 × 8,7 mm
hmotnost 170 g
cena 2 600 Kč
   
formáty 88 %
ergonomie 97 %
funkce 76 %
celkem 90 %

Před začátkem testování jsme tajně doufali, že se mezi testovanými čtečkami vyskytne objev, který sesadí z pomyslného trůnu průkopníka a krále elektronických čteček. Bohužel se tak nestalo a tak musíme právem přiřknout prvenství čtvrté generaci Kindlu.

Díky bohatým zkušenostem, které vývojáři při navrhování mohli využít, vznikla čtečka, jež splňuje hlavní požadavky na tento typ zařízení. Tím prvním je velmi nízká cena, která se za mořem zastavila na číslovce 79 USD. I když si v tuzemských eshopech něco připlatíte, stále za čtečku nedáte víc, než dva a půl tisíce korun. Kindle dále nabízí displej, který zobrazuje nejbělejší odstín elektronického papíru a velmi vysoký kontrast inkoustu. Tím je zajištěno pohodlné čtení, které se blíží běžným tištěným knihám.

Stejně jako na předchozí generaci s klávesnicí Amazon najdete tlačítka pro otáčení stránek v levé i pravé hraně, což je velice příjemné. Čtečku tak můžete pohodlně držet levou i pravou rukou. I z důvodu absence hardwarové klávesnice je Kindle velmi malý a lehký.

Vylepšení se dočkala i výpočetní jednotka Kindlu. Celé prostředí je poháněno procesorem typu Cortex-A8, konkrétně typem i.MX508, jež běží na pracovní frekvenci 800 MHz. Ten si s otvíráním složitějších PDF poradí prakticky nejrychleji ze všech testovaných čteček. U pomalejších strojů se může PDF dokument s několika vrstvami otvírat dlouhé desítky sekund, zde se většinou zadaří za pár okamžiků.

Obtíže někomu mohou činit podporované formáty, jejichž portfolio není zrovna nejširší. Neotevřete ani ePub, ani PDB. Vše se však dá vyřešit konverzí pomocí programů třetích stran. Některé formáty je navíc možné převádět pomocí online služby Amazonu, která dokáže konvertovat dokument v příloze mailu a ten následně odeslat do čtečky. Výhodné to je především u knih v PDF nebo u formátu DOC.

2. Sony PRS-T1

Test čteček

Sony PRS-T1

displej  6", 800 × 600 px 
barvy 16 odstínů šedi
jemnost displeje 167 PPI
formáty ePub, PDF, TXT 
interní paměť 2 GB
konektivita Wi-Fi 802.11b/g, microUSB, 3,5mm audio
rozměry 110 × 173 × 8,9 mm
hmotnost 168 g
cena 4 400 Kč
   
formáty 68 %
ergonomie 88 %
funkce 79 %
celkem 80 %

Pokud bychom přeci jen měli hovořit o nějakém překvapení testu, pak by se tohoto titulu dočkala japonská čtečka Sony. Překvapila nás svým dotykovým ovládáním, které kromě rychlých reakcí navíc podporuje i více dotyků. Klidně tak můžete zvětšovat text známým gestem z tabletů a smartphonů pinch-to-zoom (roztažení dvou prstů od sebe). Pokud uvážíme, že je stále použitý elektronický inkoust, je takovéto fungování obdivuhodné. Na displej není třeba při ovládání nijak tlačit ani používat stylus, čtečka využívá infračervených snímačů. I proto je displej zapuštěný do těla o něco více než u ostatních konkurentů.

Čtečka nás však nepřekvapila jen povedeným dotykovým displejem. Kladně jsme hodnotili také uživatelské rozhraní, které je optimalizováno právě pro ovládání prsty. Všechny prvky jsou dostatečně velké a dobře se na ně trefuje. Pro všechny případy je čtečka vybavena i pěticí kláves pod displejem, kterými obstaráte většinu úkonů. Dvě z nich jsou určeny k otáčení stránek v elektronických knihách. To však můžete provádět i klasickým dotykovým gestem, kdy po displeji prstem přejedete stejně jako při otáčení papírové stránky. I kvůli otáčecím tlačítkům umístěným pod displejem je tato varianta pohodlnější.

Sony nás také přesvědčilo zpracováním čtečky a její hmotností. Plasty nikde nepůsobí levným dojmem ani se nijak výrazně neprohýbají. Jediným zádrhelem tak pro některé uživatele může být lesklý povrch, na kterém nečistoty a otisky ulpívají opravdu snadno.

Stejně jako u Kindlu se ani zde neobejdete bez programů pro převádění formátů elektronických knih. Sony si totiž poradí jen s ePub, PDF a TXT. Vzhledem k absenci adresářové struktury nahrané soubory v jiných formátech ve čtečce ani neuvidíte, v knihovně se zobrazí pouze knihy v podporovaných formátech.

3. iRiver Story HD

Test čteček

iRiver Story HD

displej  6", 1 024 × 768 px 
barvy 16 odstínů šedi
jemnost displeje 213 PPI
formáty

PDF, EPUB, TXT, FB2, DJVU, PPT, PPTx

XLS, XLSx, DOC, DOCx, HWP 

interní paměť 2 GB
konektivita Wi-Fi 802.11b/g, microUSB, 3,5mm audio
rozměry 125 × 190 × 9,3 mm
hmotnost 208 g
cena 4 050 Kč
   
formáty 70 %
ergonomie 87 %
funkce 60 %
celkem 77 %

Čtečka nikterak známého výrobce nás zaujala už svým designem. Podobně jako Amazon u Kindlu i iRiver vsadil na retro styl, který působí podobně elegantně jako třeba zápisníky Moleskine. Ani samotná čtečka není žádnou šedou myší. Přední straně vyvedené v bílé barvě dobře sekunduje hnědá zadní strana. Ta na eleganci úspěšně přidává.

Netradičně výrobce vyřešil i klávesy. QWERTY klávesnice je tvořena opravdu úzkými klávesami, které jsou vyrobeny z tvrdého průhledného plastu. I když jsme ze začátku měli trochu strach z jejich použitelnosti, obavy se nakonec ukázaly jako liché. Na čtečce samozřejmě nemůžete psát romány, pro základní zadávání textu ale poslouží mnohokrát lépe, než virtuální klávesnice na většině čteček.

Velice povedená je také směrová klávesa, která slouží pro posun v menu a také otáčení stránek. Nejdelší stříbrná kláves v horní řadě totiž funguje trochu jinak, než byste očekávali. Pro vertikální pohyb v prostředí čtečky se dá klávesa naklánět nahoru a dolů, pro pohyb do stran je možné tuto klávesu na obou koncích zmáčknout. Těmi stejnými pohyby také otáčíte stránky při čtení. Navíc to celé působí poměrně bytelným dojmem a tak se nemusíte obávat nějaké brzké reklamace nebo problémů s ovládáním.

Aby netradičních věcí nebylo málo, výjimečný je také displej čtečky. Liší se použitým rozlišením 1 024 × 768, které je v našem testu nejvyšší a poskytuje díky tomu nejjemnější a nejvyhlazenější písmo. Na první pohled si tak můžete všimnout mnohem lépe vypadajícího prostředí čtečky, které není zbytečně přeplácáno žádnými grafickými prvky. Tvořeno je především textem.

Čtečka je navíc poháněna stejným procesorem jako je Kindle, a tak je možné iRiver využít i pro prohlížení větších PDF, která jsou určena pro tisk na list velikosti A4.

4. PocketBook 612 Silver

Test čteček

PocketBook 612 Silver

displej  6", 800 × 600 px 
barvy 16 odstínů šedi
jemnost displeje 167 PPI
formáty

DOCX, FB2, TXT, PDF, DJVU, RTF

HTML, MOBI,  CHM, EPUB, DOC, TCR

interní paměť 2 GB
konektivita Wi-Fi 802.11b/g, microUSB, 3,5mm audio
rozměry 182 × 132 × 11 mm
hmotnost 176 g
cena 4 450 Kč
   
formáty 74 %
ergonomie 78 %
funkce 74 %
celkem 76 %

Druhou čtečkou v testu, která disponuje dotykovým displejem, je zástupce ukrajinské společnosti PocketBook. Bohužel k dotykovému ovládání využívá magnetické pero a tak není možné zařízení ovládat pouhými prsty. Pero, které je možné zasunout do těla čtečky, se stane po pár minutách tréninku docela přesné. 

Více, než dotykovým ovládáním nás však čtečka zaujala širokou podporou formátů. Poradí si takřka s jakýmkoliv myslitelným formátem elektronických knih i běžných dokumentů a obrázků. Nechybí ani podpora knih ve formátu pro Kindle - MOBI. Zajímavostí je také práce s archivy ZIP, ze kterých umí čtečka otevřít třeba obrázky. Obdobnou funkci jsme objevili i u předchozího konkurenta iRiver.

PocketBook má pravděpodobně nejpevnější konstrukci z celého startovního pole testu. Rámeček i samotný displej by měl zvládnout nějaké to přilehnutí či přisednutí. Jedinou částí, která působí lehce levnějším dojmem je plastový kryt v zadní části čtečky. Ani ten však celkový dojem nijak nezkazí.

I když si Pocketbook poradí s obrovským množstvím formátů včetně PDF, právě u těchto dokumentů si často vyláme zuby na složitějších souborech. Především pokud je v dokumentu umístěno více grafických prvků v několika složených vrstvách, jejich otevírání může zabrat i několik minut. To stejné platí o dalších úkonech, jako je otáčení stránek nebo zoomování. Příčinou je především ne zrovna výkonný procesor Samsung, který pracuje na frekvecnci 533 MHz a bohužel se občas zadýchá i v samotném prostředí čtečky. To je do značné míry velikostí jednotlivých prvků přizpůsobeno pro dotykové ovládání.

Kromě jiných bonusových funkcí Pocketbook předinstaloval do čtečky aplikaci pro převod psaného textu na mluvenou řeč (text-to-speech), bohužel si však neporadí s češtinou. Stejně tak můžete využít výkladového slovníku ABBYY Lingvo.

5. BeBook Club S

Test čteček

BeBook Club S

displej  6", 800 × 600 px 
barvy 16 odstínů šedi
jemnost displeje 167 PPI
formáty

ePub, PDF, HTMl, CHM, TXT, MobiPocket

interní paměť 2 GB
konektivita Wi-Fi 802.11b/g, microUSB, 3,5mm audio
rozměry 106 × 121 × 19 mm
hmotnost 278 g
cena 3 200 Kč
   
formáty 76 %
ergonomie 65 %
funkce 60 %
celkem 67 %

Další z řady čteček, kterou výrobce obdařil bílým rámečkem, touto vlastností spíše trpí. Docela dobře totiž vynikne notně našedlý elektronický papír. Jeho barva se, více než okolním okrajům, blíží stříbrným ovládacím prvkům. Tím samozřejmě utrpěl i kontrast elektronického inkoustu, který rozhodně patří k nejnižším v testu.

Konstrukce čtečky kombinuje levnější plasty, které známé z čínských výrobků, a imitaci kovu na zadní straně. Ta je opatřena matným nástřikem, který zabraňuje vyklouznutí z ruky a také zbytečnému usazování nečistot. Na jednu stranu je to dobrý nápad, na druhou však musíme strhnout nějaký bodík za nepříjemný pocit z tohoto materiálu.

Dobrý pocit jsme při testování neměli ani z ovládacích tlačítek. Především na směrový kříž, který je podivně spojen s potvrzovací klávesou si budete u BeBooku nějaký čas zvykat. Nešťastná jsou také tlačítka pro otáčení stránek. Jsou sice na obou stranách tak, aby bylo možné otáčet stránky při uchopení levou i pravou rukou, jejich velikost je ale rozhodně nedostačující.

Celkem spokojeni jsme byli s prostředím čtečky. To je možné používat jako matici velkých ikon nebo jako nabídku se stromovou strukturou. Ta je mnohdy přehlednější a rychlejší než běžné menu. Její ovládání bohužel není vždy perfektní a občas působí zmateným dojmem. Především při procházení skrz několik úrovní nabídek může být uživatel velice rychle dezorientován. Výrobce do čtečky předinstaloval kalkulačku, kalendář, zobrazení hodin a audio přehrávač. Ten je možné využít pouze při připojení sluchátek. Stejně jako u mnoha jiných čteček, i zde můžete vnitřní kapacitu rozšířit pomocí paměťových karet.

6. Prestigio Libretto PER5162B

Test čteček

Prestigio Libretto PER5162B

displej  6", 800 × 600 px 
barvy 16 odstínů šedi
jemnost displeje 167 PPI
formáty

TXT, PDF, FB2, MOBI, RTF, PDB, HTML

HTM, CHM, DJVU, EPUB, DOC, XLS, PPT

interní paměť 2 GB
konektivita Wi-Fi 802.11b/g, microUSB, 3,5mm audio
rozměry 197 × 125 × 10 mm
hmotnost 300 g
cena 3 700 Kč
   
formáty 74 %
ergonomie 62 %
funkce 62 %
celkem 66 %

Výrobce vycházel při navrhování čtečky z designu třetí generace Kindlu s klávesnicí. Na rozdíl od trochu obyčejně šedého Kindlu zvolili návrháři čistě černou barvu, která působí elegantnějším dojmem. Tlačítka pro otáčení stránek ale najdete pouze na levé straně. Pro někoho, kdo drží čtečku v pravé ruce, to může být výhoda – není potřeba složitě přehmatávat a stránka se dá pohodlně otočit palcem. V opačném případě vás však při každém otočení čeká nepříjemná ekvilibristika.

Čtečka rozhodně potěší přibaleným příslušenstvím. V krabici najdete elegantní kožené pouzdro v černé barvě ozdobené červenými doplňky a odznáčkem ve tvaru loga Prestigia. Ač se jedná o umělou kůži, k ochraně čtečky při přenášení poslouží velice dobře. Dalším netradičním příslušenstvím jsou sluchátka velmi nestandardního tvaru. Vypadají téměř jako pecky, na které někdo z rozmaru namontoval špunty. V uchu však drží až překvapivě dobře a ani jejich hudební kvality nejsou nijak špatné. Rozhodně překonají většinu sluchátek, které najdete přibalené k nejnovějším telefonům.

Mnohem důležitější jsou však provozní vlastnosti při čtení knih. Těmi nás čtečka zrovna dvakrát neoslnila. Nevýhody spatřujeme v kvalitách elektronického papíru, na kterém při otáčení stránek nebo procházení menu zůstávají zřetelné obrysy předchozích nabídek či stránek. Docela často tak budete při čtení obnovovat displej speciálním tlačítkem.

Ani rychlost čtečky není nijak oslňující, i při běžných formátech (ePub, TXT) se čtečka dokáže zamyslet třeba na dvě sekundy, než dojde k samotnému překreslení displeje. V kombinaci s poměrně tuhými tlačítky se nám několikrát stalo, že nebylo poznat, jestli je čtečka „kousnutá“ nebo špatně reagovalo tlačítko. Prestigio vyniká konstrukcí a příslušenstvím, se samotným čtením je to však horší.

7. Energy Sistem Book 1162

displej  6", 800 × 600 px 
barvy 16 odstínů šedi
jemnost displeje 167 PPI
formáty

TXT, PDF, PDB, ePub, FB2, HTML, RTF, MOBI

interní paměť 2 GB
konektivita Wi-Fi 802.11b/g, microUSB
rozměry TXT, PDF, PDB, ePub, FB2, HTML, RTF, MOBI
hmotnost 184 g
cena 3 850 Kč
   
formáty 68 %
ergonomie 57 %
funkce 57 %
celkem 60 %

Na první pohled čtečka španělského výrobce Energy Sistem zaujme počtem bočních kláves po pravé straně rámečku. Ty jsou vtipně zakomponovány do nabídky čtečky a jsou využívány pro potvrzení jednotlivých voleb v menu. Každé tlačítko z celkových jedenácti tedy odpovídá jedné možnosti v nabídce. Tou může být třeba nastavení nebo seznam knih. Zajímavý je také levý okraj čtečky – ten není s pravým symetrický a je tvořen jakýmsi válcem, na jehož horním okraji najdete tlačítko pro zapnutí či vypnutí. Nad sloupcem pravých tlačítek najdete LED diodu, která signalizuje zmáčknutí kterékoliv klávesy na čtečce. To nám přijde poněkud zbytečné a při čtení může být neustálé blikání při otočení stránky rušivé.

Výhradu máme také k tlačítkům pro otáčení stránek. Ty jsou umístěny v právem spodním rohu, navíc jsou orientovány vertikálně. Zmáčknutím horní části tlačítka se vrátíte o stránku zpět, spodní stranou přejdete na další. Pohodlného otáčení stránek tedy dosáhnete pouze tehdy, když budete čtečku v ruce držet za pravý spodní roh.

Čtečka lehce pokulhává i v rychlosti systému. V případě, že zmáčknete tlačítko pro přechod mezi jednotlivými volbami vícekrát za sebou, čtečka se dokáže na několik sekund zaseknout. To se může stát třeba, pokud chcete rychleji prolistovat seznam knih. V případě, že je zpomalená systémová nabídka, nebude zcela plynulé ani čtení knih. Zde se nižší výkon projeví především v otevírání a přibližování dokumentů ve formátu PDF.

Největší slabinou čtečky je displej. Ten trpí nejslabším kontrastem v testu, což při zmenšení fontu zapříčinilo méně pohodlné čtení. Navzdory klasickému rozlišení 800 × 600 není písmo vyhlazené tak, jako na jiných čtečkách. Energy Sistem tedy zaujme především širokou podporou formátů.

8. Trevi EB 5006 Ink

Test čteček

Trevi EB 5006 Ink

displej  6", 800 × 600 px 
barvy 8 odstínů šedi
jemnost displeje 167 PPI
formáty

ePub, PDF, TXT, PDF, DRM FB2, DRM ePub, HTML

interní paměť 2 GB
konektivita Wi-Fi 802.11b/g, microUSB
rozměry 125 × 190 × 11 mm
hmotnost neuvedena
cena 3 350 Kč
   
formáty 54 %
ergonomie 49 %
funkce 56 %
celkem 52 %

Černý Petr tentokrát zbyl na zástupce společnosti Trevi. Je však nutné podotknout, že kvalita čteček na posledních třech místech se nijak zásadně nelišila. Tím je neodsuzujeme jako nepoužitelné, ale oproti čtečkám na prvních místech se jedná o jinou kategorii, čemuž bohužel neodpovídá cena.

Výrobce použil stejné vnější šasi jako Prestigio, rozdíly jsou pouze ve směrovém ovladači. V případě Prestigia se jedná o joystick, zde najdete klasický směrový kříž s prostředním potvrzovacím tlačítkem. Stejně jako u zmíněné konkurece, i zde najdete stříbrný rámeček, kolem celého těla. Na rozdíl od Prestigia si bohužel nehezky povrzává a to navzdory tomu, že je na pevno a nejde sundat. Právě Prestigio je totiž možné rozdělat a vložit přímo do těla paměťovou kartu, baterii a v případě 3G modelu i SIM kartu.

QWERTY klávesnice by našla poměrně snadné využití ve vestavěném poznámkovém bloku či při vytváření poznámek, problémem však je poměrně tuhý stisk. Především u mezerníku je potřeba řádně přitlačit. I když má čtečka stejnou konstrukci, jako předchozí konkurent, liší se použitým elektronickým papírem. Ten je v případě Trevi o poznání horší. Je především o mnoho více zabarven do šedých odstínů a utrpěl i kontrast. Čtení tak rozhodně není nejpříjemnější.

Prostředí čtečky je tvořeno seznamy položek, kde má každá volba přiřazeno své číslo. Díky tomu je možné v seznamech procházet pomocí numerických kláves. S rychlostí na tom Trevi není zrovna nejlépe. Při procházení klasického nastavení se dokáže na několik sekund zadrhnout a zážitek z práce tak docela dobře znechutit.

Test čteček z Technetu

Čtečka eReading.cz přináší do Česka legální a pohodlný způsob, jak nakupovat originální české knížky přímo do zařízení. Potěšila nás dobrou nabídkou českých titulů, komfortním čtením PDF dokumentů, perfektním displejem a širokou podporou formátů. Nedostatků jsme ale našli také hodně. Dají se obvykle přičíst tomu, že je ambiciózní projekt teprve v začátcích.

Čtečka eReading je se svými 240 gramy o něco těžší, než Kindle, a o trošku Dalších 46 fotografií v galerii

Čtečka eReading je se svými 240 gramy o něco těžší a silnější než Kindle. Povrch je příjemný, a i když vypadá levně a plastově, rozhodně nevypadá ošklivě. | foto: Pavel Kasík, Technet.cz

"A jak do toho dostanete české knížky?" ptají se mne všichni, když mě vidí se čtečkou. U Kindlu musím vysvětlovat, že je to trochu složité, že není žádná oficiální cesta. U čtečky eReading můžu říci: "Koupím přímo v čtečce." Ale na trhu s elektronickými knihami přituhuje a na čtečky jsou kladeny větší nároky.

První generace čteček eReading.cz je odvážným pokusem o český Kindle. Narozdíl od Amazonu s tisíci zaměstnanci a obrovským zázemím ale eReading.cz patří spíše mezi nadšené start-upy. A jako takový si za portál s elektronickými knihami eReading a provázání s e-inkovou čtečkou zaslouží obdiv.

Pokud budeme porovnávat eReading s Amazonem, bude pochopitelně mezinárodní Amazon vítězit ve většině oblastí. Ale jednou z těch, kde má eReading jednoznačně navrch, je čeština.

Chtějí Češi českou čtečku?

Český knižní trh zatím není na mapě firmy Amazon. To znamená, že jakkoli špičkové jejich čtečky Kindle jsou, českou knížku si v nich zatím nekoupíte. Můžete si do nich nahrát některé koupené české knížky, ale ne všechny.

"Z našeho pohledu je Kindle pro český trh nevhodný, protože neumožňuje chránit české knížky proti kopírování, ani nepodporuje standardní epub nebo Adobe DRM," vysvětluje Martin Lipert. I proto se tři nadšenci z projektu eReading.cz rozhodli přinést na trh "první skutečně českou čtečku" provázanou s českým on-line knihkupectvím. Pomohla jim v tom již existující čínská čtečka Hanlin, distributor Kasa.cz a řada nakladatelů i individuálních autorů, jejichž knížky si tak mohou najít ke čtenářům novou cestu skrze elektronický papír.

S velkými očekáváními jsme tedy rozbalili krabici se čtečkou eReading.cz první generace a pustili se do testování. Recenzovali jsme úplně první verzi s firmwarem verze 1.0.0, k dostání je za tři a půl tisíce korun.

Hardware

Hned zpočátku zamezíme častému nedorozumění: eReading.cz pochopitelně nezkonstruoval vlastní čtečku, ale ve spolupráci s čínskou firmou Hanlin upravil pro český trh a potřeby eReading jejich čtečku V60 s displejem využívajícím technologii Pearl E-ink. Oproti standardní verzi se hardwarově prakticky neliší. Protože jde u nás o celkem neznámou čtečku, představíme si ji podrobněji.

Na první pohled čtečka připomíná čtečku Amazon Kindle první generace - tam se ostatně učí de facto všichni výrobci čteček. Bílý plášť vypadá levně, ale pěkně a na zadní straně potěší vaše prsty pogumovaný povrch. Velikostně čtečka nijak nevybočuje ze standardu, co do hmotnosti mírně převyšuje Kindle (eReading bez pouzdra váží přibližně jako Kindle s pouzdrem).

Ke čtečce získáte pouzdro, příručku k rychlému spuštění a manuál, sluchátka,
Čtečka eReading.cz
Čtečka eReading.cz

Ke čtečce získáte pouzdro, příručku k rychlému spuštění a manuál, sluchátka, nabíječku a kabel.

Hned při vybalení čtečky zjistíte, že pouzdro máte v ceně čtečky. Protože vím, jak křehké čtečky mohou být, tak tento bonus chválím. Pouzdro se celkem obtížně sundává a nasazuje, při ohýbání plastových paciček musíte zabrat víc, než se sluší. Ale pokud čtečku zrovna nerecenzujete, nebudete ji nejspíš z obalu vyndávat.

Opravdovou kuriozitou jsou dvířka na zadní straně, která ukrývají miniaturní
Opravdovou kuriozitou jsou dvířka na zadní straně, která ukrývají miniaturní

Kuriozitou jsou dvířka na zadní straně, která ukrývají miniaturní hlavní vypínač zpřístupněný uživatelům. Vzhledem k nízké spotřebě ve stavu spánku není nic takového reálně potřeba, pokud tedy nechcete čtečku natvrdo resetovat.

Uživatele Kindlu překvapí, že tlačítka pro listování stránkami jsou jen na levé straně, pokud držíte knížku jen jednou rukou, nemáte tedy na výběr. Tlačítka se navíc mačkají přesně naopak než u Kindle a stisk musí být jistější.

Čtečka eReading.cz první generace
Při čtení jsou samozřejmě nejpoužívanější tlačítka na otáčení stránek. Oproti

Při čtení jsou nejpoužívanější tlačítka na otáčení stránek. Oproti Kindle se hůře mačkají (kolébka směřuje dovnitř, stisk musí tedy směřovat shora a blíže k displeji) a jsou bohužel jen na jedné straně. Pokud držíte čtečku jen v pravé ruce, musíte nepohodlně přehmatávat. Kdybych ale nebyl zvyklý na Kindle, zřejmě by mi druhá sada tlačítek nechyběla.

Na čtečce je nejdůležitější displej. Tady se eReading.cz téměř vyrovná fantastickému displeji Amazon Kindle. Oba využívají stejnou technologii E-ink Pearl, což znamená, že displej nevyzařuje, šetří energii, můžete jej číst na ostrém světle a ze všech úhlů, neunavuje oči a má jemné rozlišení.

V porovnání s displejem Kindle se může na první pohled zdát tmavší, ale jde zřejmě jen o iluzí způsobenou kontrastem se světlým, respektive tmavým okolím displeje obou čteček.

Porovnání stejné knížky na dvou čtečkách

Porovnání stejné knížky na dvou čtečkách

Při podrobném srovnání za identických světelných podmínek byly displeje v jednom testu nastejno, v jednom byl lepší Kindle, v druhém dokonce nepatrně eReading. Rozdíly jsou tak zanedbatelné, že není důvod nevěřit dohadům, že jde o displeje totožné, licencované různým distributorům.

Porovnání displejů čtečky Kindle (nalevo) a eReading.cz (napravo). U eReading

Porovnání displejů čtečky Kindle (nalevo) a eReading.cz (napravo). U eReading je patrné drobné zrnění, které se vyskytuje při zapnuté wi-fi. Když není wi-fi aktivní, zrnění zmizí.

Vlevo Kindle, vpravo eReading. Čitelnost hodně závisí na zvoleném fontu a

Vlevo Kindle, vpravo eReading. Čitelnost hodně závisí na zvoleném fontu a velikosti. Kvalita displejů je v zásadě srovnatelná.

Vlevo eReading, vpravo Kindle. Čitelnost hodně závisí na zvoleném fontu a

Vlevo eReading, vpravo Kindle. Čitelnost hodně závisí na zvoleném fontu a velikosti. Kvalita displejů je v zásadě srovnatelná.

Klávesnice obsahuje všechna písmena, po stisku Alt píšete čísla a funkční klávesy vás pošlou na domovskou stránku, do menu, zvětšování či vyhledávání. Při psaní textu přibližně každý dvacátý stisk tlačítka nebyl zaregistrován. Ale na psaní textu snad čtečku (jakoukoli) nikdo kupovat nebude. Pípnutí potvrdí stisk, což je vzhledem k nestoprocentní klávesnici asi dobrý nápad.

Je škoda, že kurzorové klávesy jsou zamaskované mezi ostatními klávesami, kolébka nebo všesměrový ovladač by rozhodně byly výraznější. Naštěstí se programátorům povedlo vytvořit firmware ovládaný i číselnými klávesovými zkratkami, takže na kurzorových klávesách nejste závislí.

Software

Právě software (firmware) je to, co proměnilo čtečku Hanlin V60 ve čtečku eReading.cz. Nutno říci, že velká část původního firmwaru (běžícího na linuxovém jádru) byla zachována, proměnilo se hlavně menu. Domovská obrazovka obsahuje devět velkých popsaných ikon pro snazší orientaci. Pro mnoho lidí znamená přehledné hlavní menu dobrou zprávu.

Čtečka eReading.cz první generace

Čtečka eReading.cz první generace

Pro jiné to znamená, že se ke knížkám dostanou až v dalších úrovních. Pokračování v četbě poslední rozečtené knížky je jednoduché, zato přepínání mezi více knížkami už si vyžádá zanoření se hlouběji do struktury menu, případně i struktury adresářů.

Čtení knížky na čtečce eReading
Seznamte se: kolečko, jehož točení signalizuje, že čtečka pracuje. V tomto

Seznamte se: kolečko, jehož točení signalizuje, že čtečka pracuje. V tomto případě otevírá knihu zakoupenou on-line na eReading.cz přímo ze čtečky.

Orientaci výrazně usnadňují čísla, která jsou zobrazena u každé možnosti: stisknutím příslušného tlačítka (bez Alt) zvolíte danou možnost. To urychluje práci a v podstatě kompenzuje jak místy nelogické uspořádání položek v menu, tak poněkud horší orientaci pomocí kurzorových kláves.

První dojmy

Moje první zkušenosti se čtečkou nebyly právě pozitivní. Sešlo se mi hned několik problémů, jejichž kombinace by mi v podstatě znemožňovala napsat na čtečku recenzi. Nejprve jsem měl problémy s připojením k wi-fi. Čtečka se po kliknutí na wi-fi v hlavním menu začala připojovat ke všem nezabezpečeným bezdrátovým sítím v okolí, kterých bylo dost, ale žádná nepatřila mně. Po tomto zdržení čtečka nabídla připojení se k zabezpečené síti, ale spojení se nezdařilo. Teprve napotřetí se mi připojení podařilo, a to přes kombinaci Nastavení - Síťová nastavení.

Verze firmwaru 1.0

Verze firmwaru 1.0

Nabídka Nastavení

Nabídka Nastavení

Na skutečný kámen úrazu jsem narazil, když jsem si koupil knihy. Tituly mi měly přijít do několika minut, ale stažení neproběhlo, přestože čtečka byla připojena. Po pokusu o restart už se přístroj neprobral.

Martin Lipert, technická podpora a tiskový mluvčí eReadingu v jedné osobě, mi druhý den do čtečky nahrál firmware (stejnou verzi, kterou jsem měl původně) a čtečka se probrala k životu. Hned si také stáhla knížky, které jsem si koupil, připojila se k wi-fi a vůbec začala sekat dobrotu. Dostala tedy šanci udělat na mne druhý první dojem.

Další podporované formáty

Čtečka eReading první generace má sice pouze 400MHz procesor, ale díky softwarovému vybavení na bázi Linuxu si poradí s mnoha souborovými formáty. Z těch klasických eBookových zvládá PDF, EPUB a PDB, ale i obskurnější WOL, CHM, FB2, DjVu a LIT.

Verze firmwaru 1.0

Verze firmwaru 1.0

Bez konverze si poradí i s DOC, RTF a TXT. Podpora audioformátů je na čtečku více než dostatečná: WAV, MP3 i OGG. Obrázky (samozřejmě pouze ve stupních šedi) vyčte ze souborů BMP, JPG, PNG i GIF.

Pochvalu si také zaslouží fakt, že čtečka plně respektuje adresářovou strukturu, takže co na ni přes USB nahrajete, to na ní najdete, a najdete to v té složce, do které jste soubory zkopírovali. I tak by se ale hodilo, aby bylo možné si na čtečku posílat nové soubory či texty prostřednictvím e-mailu, podobně jako to umí právě Kindle.

Přehrávač hudby nabízí mnohem více možností, než ten na Kindle. Úplně svádí k

Přehrávač hudby nabízí mnohem více možností než ten na Kindle. Úplně svádí k tomu, abyste jej začali ovládat dotykovým ovládáním, místo toho ale máte dole přehled klávesových zkratek. Reproduktory jsou dostatečně výkonné na to, abyste si před spaním pustili mluvené slovo. Třeba přes sluchátka si pak můžete pouštět hudbu i na pozadí, při čtení.

Na čtečce si také zobrazíte webové stránky, ačkoli v menu ikonku prohlížeče nenajdete. Je sympatické, že eReading nechce čtečku prezentovat jako "zařízení pro pohodlný přístup k internetu", protože tím samozřejmě žádná e-ink čtečka není. Ale pokud na web zabrousit chcete a nic jiného po ruce nemáte, stačí v rámci procházení portálu změnit URL adresu v menu. Prohlížeč je srovnatelný s tím v Kindle třetí generace.

Google.com

Google.com

iDNES.cz v prohlížeči čtečky eReading

iDNES.cz v prohlížeči čtečky eReading

Čtení PDF - přeřádkování a další užitečné funkce

Kdybych měl vybrat nejlepší stránku čtečky eReading, byla by to její práce s PDF soubory. Zatímco na Kindle je čtení celostránkových PDF spíše utrpení (a majitelé Kindlu si musejí pomáhat konverzí pomocí "convert" v předmětu - viz naše tipy), čtečka eReading zvládá čtení PDF na jedničku. Možná na jedna minus, vezmeme-li v úvahu, že je někdy přeci jen i na čtení trochu pomalá.

Jak číst velkou stránku A4 na malém displeji? Při čtení PDF máte na výběr několik způsobů, jak si písmo zvětšit:

  • Můžete si nechat pomocí Lupy text přeřádkovat (reflow). Obrázky zůstanou zachovány (i když občas narazíte na problémy s tabulkami nebo složitější grafikou).
  • Můžete si nechat obsah přizpůsobit na šířku displeje.
  • Můžete si ručně zvolit ořez stránek (uvítáte zvláště u PDF, jež mají nesmyslně široké okraje).
Čtení PDF knihy na čtečce může být obtížné, ale čtečka eReading se s tím
Čtení PDF knihy na čtečce může být obtížné, ale čtečka eReading se s tím
Čtení PDF knihy na čtečce může být obtížné, ale čtečka eReading se s tím
Čtení PDF knihy na čtečce může být obtížné, ale čtečka eReading se s tím
Čtení PDF knihy na čtečce může být obtížné, ale čtečka eReading se s tím
Čtení PDF knihy na čtečce může být obtížné, ale čtečka eReading se s tím

Čtení PDF knihy na čtečce může být obtížné, ale čtečka eReading se s tím vypořádává překvapivě dobře. Kromě přeřádkování (Lupa 2 a výše) nabízí i různé formy ořezu a roztažení na celý displej.

Pro koho čtečka eReading je a pro koho ne?

Projekt eReading.cz si už od začátku získal moje sympatie. Bylo vidět, že jim na čtenářích záleží a chtějí u českých knížek umožnit pohodlné elektronické čtení, takové, na jaké jsme si s anglickými knížkami z Amazonu tak rychle zvykli díky propracovanému Kindle.

Fotogalerie

Pouzdro sice není kožené, ale jeho přiložení v ceně je rozhodně chválihodné.
Porovnání stejné knížky na dvou čtečkách
Porovnání stejné knížky na dvou čtečkách
Čtení PDF knihy na čtečce může být obtížné, ale čtečka eReading se s tím

Zobrazit fotogalerii

Pravdou je, že pokud bychom měli eReading srovnávat s Kindlem, byl by výsledek jasný. Kolega Vokáč to z legrace shrnul: "Je to, jako kdyby se v Číně rozhodli udělat Kindle, ale v každém ohledu o trošičku horší." Na třetí nebo čtvrtou generaci čtečky Kindle zkrátka eReading nedosáhne rychlostí, pohodlím ani kvalitou konstrukce.

Když odmyslím první nepříjemnosti se čtečkou (mohou se týkat i dalších čteček, ale spíše jde o záležitost "smolného novinářského kusu"), vede si čtečka již lépe. Zvláště na českém prostředí vyniká eReading kombinací výborného e-ink displeje a provázáním s českým obchodem. Díky tomu může oslovit celou řadu čtenářů, kteří nemají o anglický obsah zájem a pohodlnou možnost legálního zakoupení českých knížek uvítají.

Jednoduše řečeno: pokud čtete především anglicky, je Kindle stále jasná volba. Pokud naopak čtete jen česky a chcete si nové knížky kupovat pohodlně a legálně, eReading nabízí první použitelnou českou čtečku, která i přes své mouchy splní to, co slibuje, a nabídne i několik nadstandardních a velmi užitečných funkcí. Nezbývá než držet projektu eReading.cz palce, aby se jim první Vánoce na českém trhu vydařily. Pro eBooky v Česku je jejich nadšená práce každopádně dobrá zpráva.

eReading čtečka
Proč koupit
  • pohodlné provázání s českým on-line knihkupectvím
  • dobrá nabídka knížek
  • podpora mnoha formátů
  • kvalitní displej s elektronickým inkoustem
  • velmi dobré čtení PDF
  • pohodlný přehrávač hudby
  • ovládání pomocí číslicových zkratek
  • kompletní ovládání v češtině
  • obal a bonusy v ceně
  • SD karta, možnost uspořádání souborů do adresářové struktury

Zdroj: http://technet.idnes.cz/test-prvni-ceska-elektronicka-ctecka-zvlada-skoro-vse-ma-ovsem-mouchy-1k8-/tec_technika.aspx?c=A111206_164508_tec_technika_pka

Čtěte také: