Pravidla tvůrčího psaní

Dle průzkumů až 70% čtenářů sní o tom, že by napsali knihu a stanou se spisovateli. Realita je Však zcela jiná a jen několik vyvolených napiše knihu a z nich pouze jednotlivci se stanou opravdovými spisovateli, kteří napíšou více jak dvě knihy. K napsání bestselleru potřebujete:

  • talent
  • disciplínu
  • reklamu 

Psaní má svá pravidla, mezi nejčastěji zmiňované patří disciplína. Pokud máte chuť, talent a disciplínu, pravděpodobně máte otevřeny dveře literárního světa. Psaní se pro Vás může stát koníčkem, ale také zdrojem příjmu, stejně jako která koliv jiná práce.

Veďte si deník

Obyčejný deníček lze nosit stále s sebou. Deníček může být papírový, nebo elektronický - mobil, tablet, notebook. Je potřeba si zapisovat do deníčku vše, co vás během dne napadne. Múza vás může políbit při cestě do práce nebo v hospodě, právě když pijete lahodné vychlazené pivo. Zápisky v deníčku oceníte v situaci, kdy vám dochází inspirace.

Mějte svůj rituál

Je dobré než začnete psát připravit se na psaní psychicky. Nejlépe si vytvořit nějaký zvyk, který vašemu mozku řekne, že teď se bude psát. Může to být heřmánkový čaj, který si dáte, než začnete psát, počítání od dvaceti k jedné, nebo tři hluboké nádechy a klidně i bojový pokřik.

Základna

Pokud vás bude neustále něco rozptylovat, nic nenapíšete. To je jasná věc. Proto je nejlepší vypnout všechny sociální i nesociální sítě a hlavně udělat si klid a svoje vlastní místo, kde se vám nejlépe píše. Tady je důležité, kolik klidu na psaní potřebujete. Jsou tací, co píší s výhledem do ulice a nevadí jim to. Naopak někteří autoři potřebují svůj klid ve formě zatažených závěsů a absolutního ticha. Určitě zde ale platí, že čím méně ruchů, tím větší soustředění a snazší psaní.

V kolik?

Výběr správného času souvisí s výběrem vhodného místa. Noční živly budou více kreativní po desáté hodině,  ale je obecně známo, že mozek pracuje nejlépe a nejvýkonněji ráno, kdy ještě není unavený. Pokud jste noční tvor jako já, zkuste alespoň jednou psát dopoledne. Možná budete mile překvapeni.

Přirozeně

O jazyce a výrazových prostředcích by se dala napsat celá kniha. Hlavním pravidlem je ale psát přirozeně. Postavy jsou taky jenom lidé, proto není nutné vymýšlet zbyteční psí kusy. Pišme přirozeně a bez zbytečných slov. Věcně a jasně, aby bylo každému jasné, co chtěla postava nebo vypravěč říct. Činný rod má přednost před trpným, protože spisovatel napsal knihu, i když byla kniha napsána spisovatelem.

Dej to k ledu

Nejhorší, co můžete s textem udělat je to, že mu nedáte dost času, aby se uležel. Dobrý text je jako naložené maso. Potřebuje čas. Nejlépe tolik času, kdy zapomenete, že jste něco psali. Jděte si před prvním čtením zaběhat, meditovat nebo vyčistit zrcadla. Na chvíli zapomeňte, že jste něco psali. Získáte odstup a možná i nějaký nový nápad.

Psaní je sice řemeslo, ale i tak si v něm každý musí najít svůj vlastní řád. Pro další tipy klikejte: návod ke kreativnímu psaní.