Rozhovor se spisovatelkou Blankou Hoškovou

Dnes jsme pro náš rozhovor vybrali spisovatelku Blanku Hoškovou. Narodila se v Brně, v mládí se věnovala poezii (svou tvorbu přednášela v klubu Leitnerka), následně psala příspěvky do ženských časopisů a dnes je autorkou několika románů pro ženy. Nebojí se do svých příběhů zapojit řadu ožehavých témat (např. domácí násilí, alkoholismus, problémy s otěhotněním…) a ženy v nich mohou najít podnět k tomu, aby ve svých životech změnily to, co je trápí.

1. V kolika letech jste napsala své první dílo?
Jde o to, jak uchopit slovo „dílo“. Asi nejvýznamnějším pro moji cestu literárním životem byl fejeton do ženského časopisu, který byl otištěn a honorován. Pak následovalo několik dalších úspěšných příspěvků, které potvrzovaly to, že se mé řádky dobře čtou. Bylo mi čerstvých „cet“. Předtím jsem však v „nácti“ psala poezi a svá „díla“ jsem přednášela v brněnském literárním klubu.
Nicméně své první opravdové literární dílo, tedy knihu, jsem napsala ve svých čtyřiačtyřiceti letech.

2. Jak dlouho Vám trvalo napsání a následné vydání první knihy?
Je to tak trošku paradox. Svoji první knihu jsem napsala během čtyř měsíců v roce 2011 a vyšla až po deseti letech (letos). Mezitím jsem vydala sedm jiných.

3. S čím souviselo Vaše rozhodnutí věnovat se psaní?
Mé rozhodnutí ovlivnila spousta faktorů. Kamarádka, maminka, dcera. A tragická událost v srpnu 2011 (smrt Simony Monyové). Kamarádka mi řekla, že budou na pultech knihkupců chybět lehké ženské romány psané s nadhledem a vtipem. A ať to zkusím. Že mi to půjde.

4. Co Vás nejvíce inspiruje?
Moje okolí. Příběhy, které se dějí v mé bezprostřední blízkosti.

5. Vzpomenete si ještě, s čím jste se jako začínající autorka musela vypořádat?
S dlouhou cestou dostat se k nakladateli a na pulty kamenných obchodů.

6. Jste autorkou mnoha románů. Láká Vás i jiný literární žánr?
Chvíli jsem licitovala s psaním pro děti, ale sebekriticky přiznávám, že mi to nejde. Pak jsem experimentovala s příběhem s detektivní zápletkou, ale ani ten se nepovedl. Zůstávám tedy i nadále věrná příběhům současnosti, v nichž hlavní roli hraje životní realita.

7. Jak Vaše psaní ovlivnila současná pandemie koronaviru?
Nepsala jsem. Hlava byla v karanténě. Nevolalo se do lesa, neozývalo se. Chyběl mi život kolem.

8. Jsou Vaše knihy vydávány i jako e-knihy a audioknihy?
Jsou vydávány i jako e-knihy. A zrovna včera jsem měla besedu, kdy jsme zalistovaly novou knížkou. Pochvalovaly jsme si její vůni a velebily papírovou podobu. Ty čtenářky, které měly v kabelce čtečku, mlčely.

9. Máte své nakladatelství, nebo si knihy vydáváte svépomocí?
V nakladatelství JOTA jsem vydala svých „šťastných sedm“ titulů. Nyní spolupracuji s MOBOU a doufám v další šťastnou sedmičku.

10. Věříte v budoucnost tištěné knihy, e-knihy, audioknihy, případně všech současně?
Věřím tomu, že lidé budou stále číst. Prostě knihy.

11. Máte pro naše čtenáře tip na titul/autora, který Vás v poslední době zaujal?
Ano. Jiří Březina. Letos má vyjít další jeho román, na který jsem moc zvědavá a těším se.

Soutěžní otázka:
Jaké závislosti propadl syn hlavní hrdinky v knize „Když se přání (ne)plní“?

(odpověď posílejte na redakce@eknihovna.cz)
Tituly autorky najdete ZDE

Děkujeme autorce za odpovědi a přejeme mnoho dalších autorských úspěchů.

Ivana Vostřelová, šéfredaktorka eKnihovna.cz

Rozhovor se spisovatelkou Blankou Hoškovou