Zdeněk Železný autor knih pro děti.

Ke konci deštivého září nám na naše otázky odpovídal spisovatel Zdeněk Železný, rodák z Vyškova, který fotografie spisovatele Zdeňka Železnéhopíše knihy pro děti. Jeho prvotinou bylo "Dívej se kolem". Napsal také rýmovanou divadelní hru s názvem "Čím je skládka pro zvířátka". Jeho zatím poslední knihou byl "Svět jako na dlani" vydaný v červenci letošního roku. Ilustrátory knihy jsou Pavel Malý nebo Karel Krabat, jednu z nich - Slovní hrátky se zvířátky - dokonce ilustrovaly samotné děti.

1. V kolika letech jste napsal své první dílo, jaký to byl žánr a o čem pojednával?
V první řadě bych měl říci, že svoji tvorbu zaměřuji hlavně pro děti, a to buď veršovaným vypravováním příběhu nebo básněmi o zvířatech, či přírodě. Vždyť již uplyne deset let od doby, kdy jsem našel tohoto pěkného koníčka, který se časem proměnil v obrovskou kobylu, a já začal psát pro děti knihy. Moje knížky, které jsou již většinou rozebrané, byly vydávány v tomto pořadí: „Dívej se kolem“ - 2005, v tomto období jsem velmi vážně onemocněl, bylo mi 51 let a nakladatelem se stala Nadace Gymnázia Vyškov. Následovala zatím moje nejznámější kniha „Pěkně podle abecedy“(2007), kterou vydalo dětské nakladatelství SUN a jsou v ní říkanky na všechna písmena naší abecedy. „Slovní hrátky se zvířátky“(2008), tu zas vydala ZŠ a MŠ Březová (UH) a zajímavostí této knížky je to, že ji ilustrovaly děti jmenované školy a jsou v ní říkanky o všem živém, co mohou děti na vesnici potkat. Další knihu, kterou jsem vydal jako nakladatel sám, jsem nazval  „Prapověsti naše s trochou vtipné kaše“ (2013). V této knize jsem veršovaným vypravováním předělal Jiráskovy pověsti, aby se pro náctileté děti staly čtivými, úsměvnými a Jiráskovy myšlenky v ní přesto zůstaly.  V těchto dnech přichází na svět zatím moje nejhezčí kniha „Svět jako na dlani“. Ta je určena začínajícím čtenářům, má 120 stran, je v ní 86 barevných obrázků Karla Krabata, na křídovém papíru s pevnou a šitou vazbou. Začíná předmluvou z pohledu sluníčka, co všechno na Zemi vidí.

2. Jak dlouho Vám trvalo napsání a následé vydání Vaší knihy?
Napsání a vydání první brožované knihy “Dívej se kolem” trvalo asi rok, což z dnešního pohledu považuji za veliký úspěch.

3. Vzpomenete si ještě s čím jste se jako začínající autor musel vypořádat?
Ze začátku jsem zažil obrovskou dezorientaci. Napsal jsem něco, co se především učitelkám z prvního stupně moc líbilo, ale nevěděl jsem, jak s tím dále naložit, jak to dát na svět. Oslovil jsem ředitelku Nadace paní profesorku Procházkovou, která na gymnázium vyučovala český jazyk. Nadace se chtěla ale ubezpečit o úrovni mých básniček, a tak vyžadovala “Lektorský posudek”. Ten zabezpečil Dr. Raška, ředitel Knihovny Karla Dvořáčka. Posudek vypracoval Dr. Ivo Odehnal autor a kritik dětské literatury.

4. Jsou Vaše knihy vydávány i jako eknihy?
Zatím žádnou svoji eknihu nemám.

5. Máte své nakladatelství, nebo si knihy (eknihy) vydáváte svépomocí?
První tři knihy mi vždycky někdo vydal, ale poslední dva tituly jsem vydával sám. Když je ale vydávám sám, tak chci, aby knihy měly pevnou, šitou vazbu, křídový papír a fóliový potah. To všechno sice značně zvyšuje náklady, ale výrazně i kvalitu výtisku, což ocení především skuteční knihomolové.

6. Kde všude lze Vaše knihy (eknihy) získat?
Moje knihy mohou čtenáři získat na křtu a uvedení na veřejnost 7.října v 16.30 hod. v Knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově, 9.října v 17.00 hod.v knihovně v Bystřici pod Hostýnem nebo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě 17.-18. října 2014. Knihy lze objednat i na dobírku na mém webu www.zdenekzelezny.cz
7. Věříte v budoucnost tištěné knihy nebo e-knihy, případně obou současně?
Dovedu si představit vedle sebe klasickou knihu vedle e-knihy pro dospělé čtenáře, ale nechci si ani přemýšlet o tom, že by se nejmenší děti učily číst z e-knih. U dospělých lidí, ať zůstane volba na každém čtenáři. Protože ten svoji informaci získá tím, či oním způsobem. Protože někdo volí přednosti jako je skladnost před objemem klasické knihy, ale u nejmenších dětí, tam bych se téměř přimlouval za klasiku.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho spokojených dětských čtenářů