Tisíc let radostí a smutku

Nakladatelství: Paseka

Autor: Aj Wej-wej

Rok vydání: 2023

Formát: EPUB | MOBI | PDF2

Kniha nejslavnějšího čínského umělce současnosti daleko přesahuje běžný memoár. Vyprávění začíná dlouho předtím, než Aj Wej-wej přišel na svět. Příběhy Ajova otce, ceněného lyrického básníka Aj Čchinga, a samotného Wej-weje se odehrávají na širokém plátně čínské historie poslední stovky let. Vzájemně se zrcadlí v kulisách dějinných otřesů. Stejně jako otec odchází v mládí za uměleckou inspirací do Paříže, volí syn únik před čínskou realitou do Spojených států, setkává se s Allenem Ginsbergem a objevuje Andyho Warhola. Podobně jako Aj Čching, blízký spolupracovník Mao Ce-tunga, sdílel za Kulturní revoluce ve vyhnanství pohnutý osud levicové avantgardy, Aj Wej-wej se v důsledku společenské angažovanosti rovněž konfrontuje s režimem.

Autor líčí také čínskou uměleckou scénu na přelomu milénia a poměry v Číně po potlačení demokratického hnutí i vlastní snahu o svobodné umělecké vyjádření. Zároveň provází po vlastním díle zahrnujícím plastiky, fotografie, film i díla architektonická.