Restraint´s Rewards: Limited Sovereignties, Ancient Values, and the Preamble for a European Constitution

Nakladatelství: Univerzita Palackého v Olomouci

Autor: Peter McCormic

Rok vydání: 2014

Jazyk: en

Formát: PDF2

Každá ústava EU do sebe zakrátko bude muset začlenit základní evropské etické hodnoty. Avšak identita těchto hodnot a jejich zdroje zůstávají silně kontroverzní. Peter McCormick znovuobjevuje v kulturních počátcích některých hlavních evropských hodnot základní etickou hodnotu uměřeného a kriticky zdůvodněného omezení všech věcí. Zároveň argumentuje, že z této původní etické hodnoty vyplývá obnovené chápání politické, sociální a individuální suverenity, a to nikoli jako bezmála absolutní, nýbrž jako nutně limitované. Odměna pro politická společenství za plné přijetí takové základní etické hodnoty se ukazuje zahrnovat nevyhnutelnost vlády zákona, ústavnost společenského pluralismu a zakotvení osobní důstojnosti.

Any EU constitution tomorrow will need to embody basic European ethical values. Yet the identity of such values and their sources remain strongly controversial. Peter McCormick retrieves from cultural origins of some major European values a basic ethical value of a measured and critically reasoned restraint in all things. At the same time he argues that this originary ethical value entails a renewed understanding of political, social, and individual sovereignties no longer as almost absolute but as necessarily limited. The rewards for polities of fully assuming such a basic ethical value turn out to include the ineluctable necessity for the rule of law, the constitutionalisation of social pluralisms, and the entrenchment of personal dignity.