První světová válka a česká otázka

Nakladatelství: Triton

Autor: Robert Kvaček

Rok vydání: 2013

Formát: EPUB | MOBI | PDF | PDF2

První světová válka se stala „matkou katastrof“ 20. století. Rozvrátila mezinárodní řád a vnitřní systémy budované během předcházejícího věku, který přinášel modernizaci společností, s výraznými výsledky v technice, vědě a kultuře. Snění o plné svobodě člověka se zalklo blátem zákopů, bylo zabito v nekonečných bitvách, zadušeno zupáctvím, nouzí a hladem. Šrapnely umlčely spory o smysl dějin a kultury. Válka znamenala neštěstí, které poválečný mír neodstranil, naopak přišly jeho nové projevy a zlé důsledky, k nimž patřily totality, nová velká válka, dlouhodobé mezinárodní napětí. Proto poutá válečné čtyřletí stálou pozornost, prohlubují se znalosti jeho příčin a vojenského a hlavně politického průběhu. Tato publikace není jeho přehledem, systematickým podrobným výkladem, v pestrých kapitolách chce ale postihnout hlavní události, které nesly vývoj. Nachází také ilustrativní podrobnosti, v nichž se obráží podstatné. Zvláštní pozornost patří české tématice, „české otázce“, kterou světová válka otevřela různým řešením. Zaznamenává, proč a jak se prosazovala zcela nová československá státní idea.