Nizozemské divadelní hry ve středověku. Vznik a vývoj žánru, jeho tematika, jazykové prostředky a využití středověkých nizozemských divadelních textů

Nakladatelství: Univerzita Palackého v Olomouci

Autor: Benjamin Bossaert , Eva Brázdová Toufarová , Wi Engelbrecht

Rok vydání: 2019

Formát: PDF2

Kniha Nizozemské divadelní hry ve středověku podává přehled bohatství nizozemské psané divadelní kultury od středověku a počátku renesance. Kniha je rozdělena do dvanácti kapitol, soustředěných kolem nejslavnějších her ze středověké divadelní produkce z nizozemského prostředí. Za prvé to jsou tzv. Abele Spelen, první soubor světských divadelních her napsaných v nizozemštině. Za druhé se kniha zaměřuje na hru Elckerlijc, nejznámější rétorickou nizozemskou hru z konce patnáctého století, a třetím bodem zájmu je pozdně středověký mirakl Mariken van Nieumeghen. Tyto kapitoly jsou navíc doplněny studiemi z dějin nizozemské středověké literatury (téma tance smrti, nizozemského neolatinského divadla, neslušné řeči ve fraškách aj.).