Josef Ladislav Erben. Celý život na cestách

Autor: Jan Šejbl

Rok vydání: 2023

Formát: PDF2

Cestovatel Josef Ladislav Erben (1888–1958) prožil většinu života v zahraničí. Ze své poslední cesty se do vlasti už nevrátil a zemřel v daleké Austrálii. Prostřednictvím bratra posílal do vlasti rukopisy článků pro české noviny a časopisy, přírodovědné i etnografické sběry pro Národní muzeum, ale také negativy pořízené na cestách. Vznikl tak jedinečný fotografický archiv, který sloužil jako zdroj ilustrací pro články, knihy i jako obrazový doprovod přednášek, které Erben při krátkých pobytech ve vlasti pořádal. Po smrti J. L. Erbena předal jeho bratr fotografickou i archivní pozůstalost Náprstkovu muzeu, zbývající část věnovala později muzeu Erbenova neteř. Tato publikace shrnuje několik let průzkumu fotografické pozůstalosti Josefa Ladislava Erbena. Přináší souhrn jeho cest, zaměřuje se na fotografickou praxi i rekonstrukci původní podoby Erbenova fotografického archivu. Přináší také přehled fotografického materiálu J. L. Erbena, který byl rozdělen do několika částí a různě evidován. Hlavní pozornost se zaměřuje na autorské negativy, které J. L. Erben na svých cestách sám pořídil. Cílem je přiblížit čtenáři osudy málo známého cestovatele a způsob, jakým využíval fotografii k zachycení a zprostředkování dojmů a poznatků ze svých cest.