Cesta na Praděd - cestopis z konce 19. století

Autor: Jan Havelka

Rok vydání: 2024

Formát: PDF2

Unikátním dokladem o tom, kolik úsilí stálo takové dobytí 1 491 m vysoké hory Pradědu, nejvyššího vrcholu pohoří v Hrubém Jeseníku, turisty v 19. století, je text Jana Havelky (1839-1886) středoškolského profesora, etnografa, spisovatele, malíře a redaktora, který dobývání Pradědu popsal v knize Cesty po Moravě, vydané v roce 1883.

Líčení dobrodružné výpravy skupiny středoškolských profesorů z Olomouce a jejich žáků si nic nezadá s popisem současné expedice do hodně vzdálených krajin. K textu a reáliím doby patří i původní český jazyk, proto cestopis uvádíme v originálním znění.

Jak tomu bylo v dřív? Co všechno museli absolvovat poutníci, kteří se rozhodli nejvyšší moravskou horu Praděd dobýt někdy před 150 lety? Na to určitě odpoví tento poutavě napsaný cestopis v tomto  novém vydání.