Česká inteligence 20. století

Nakladatelství: N media a.s.

Podtitul: Padesát profilů předních českých intelektuálů a intelektuálek minulého století

Autor: Pavel Kosatík

Ochrana: sociální DRM

Rok vydání: 2023

Počet stran: 432

Jazyk: cs

Formát: EPUB | MOBI

Ukázka: epubmobi

Cena s DPH: 299 

Cena bez DPH: 299 

Objednané zboží bude nahráno v elektronické podobě na uživatelský účet Moje eKnihovna.
Platba kreditem je rychlá a bezpečná. Dobít kredit.

Jak vypadá česká inteligence a proč ji jako společnost vůbec potřebujeme, když z ní neplyne žádný hmatatelný užitek? Elity jsou podle spisovatele Pavla Kosatíka důležité k tomu, aby společnosti daly strukturu a tím jí umožnily fungovat právě jako společnosti, ne jenom jako davu. V sérii textů, které vycházejí každý týden na webu i v tištěném Deníku N, Kosatík svižným a čtivým stylem přibližuje přední představitele české inteligence, muže i ženy, od začátku 20. století až do současnosti. V této reprezentativní knize najdete profily prvních padesáti osobností. Smyslem těchto portrétů je nejenom připomenout důležité osobnosti, ale hlavně pomoci pochopit, co se kolem nás děje, snad dokonce s výhledem do budoucnosti, ať už nás v ní čeká cokoli.

 

O autorovi:

Spisovatel a scenárista, zabývá se hlavně novodobou českou historií. Studium na Právnické fakultě UK zakončil v roce 1986 doktorátem z právní historie. Pracoval v redakcích několika nakladatelství (mj. Čs. spisovatele) a periodik (mj. Mladé fronty Dnes a Reflexu). Nyní je autorem na volné noze. Vydal knižní životopisy T. G. Masaryka, Jana Masaryka, Ferdinanda Peroutky, Pavla Tigrida, Jaroslava Preisse, Pavla Kohouta, Olgy Havlové, Věry Čáslavské, Emila Zátopka a dalších. Je také autorem knih mapujících náš národní osud, například České snění, Čeští demokraté, České okamžiky a Česká inteligence. Pro Českou televizi napsal řadu dokumentů a také scénář devítidílného cyklu České století. 

V době opovržení inteligencí jako vrstvou společnosti je kniha, kterou právě držíte v ruce, o to důležitější. A to nejen proto, že vůbec tematizuje otázku této vrstvy jako problém celospolečenský, dokonce národní (česká inteligence, to je velký pojem), ale i kvůli tomu, jak tuto vrstvu představuje vzhledem k běžnému chápání nadstavby, tedy něčeho navíc, bez čeho se můžeme (přinejhorším) obejít.“

Petr Fischer, publicista

Můžeme Vám poradit?

Pokud jste nenašli všechny informace v popisu produktu, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám pomůžeme s výběrem.

Komentovat produkty smějí pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře

Produkt nemá žádné komentáře.

Ze stejné kategorie