Kniha pro děti trhá rekordy v prodeji

25.3.2020

Přesvědčit děti, že mytí rukou je nyní důležitější věc ne světě je těžké. Pomoci k tomu může ilustrovaná kniha britského autora Tonyho Rosse. Již obálka knihy napovídá o čem kniha vypráví a díky tomu také nyní zažívá boom. Kniha která vyšla už v roce 2001 se jmenuje Don’t Want to Wash My Hands! v překladu Nechci si mýt ruce!.  V únoru se prodej knihy zvýšil o více než dva tisíce procent. O možných důvodech, které tento stav zapříčinily, promluvil autor v rámci rozhovoru pro britský deník The Guardian.

Knihy, které doporučuje přečíst zakladatel facebooku Mark Zuckerberg

23.3.2020

Vybíráme knihy, které doporučuje přečíst zakladatel facebooku Mark Zuckerber. Tyto knihy si můžete také pořídit, protože všechny vyšly v češtině.

Pandemie učí čtenáře nakupovat eknihy

22.3.2020

Lidé nemohou do obchodů, a tak mnozí poprvé otevřeli e-knihu nebo audio protějšek vázaných publikací. Podle knihkupců je to sice dobré, ale výpadek z kamenných obchodů to nevykryje. Knihkupcům v souvislosti s vládními opatřeními proti šíření koronaviru vzrostly prodeje na internetu. Nákup v e-shopu si v těchto dnech často poprvé vyzkoušeli i zákazníci, kteří dosud navštěvovali výhradně kamenné prodejny. Lidé si objednávají především beletrii, zájem je také o tituly, které se zabývají rozvojem osobnosti, dětské knihy či recepty. Lépe proti běžnému období se prodávají i společenské hry.

Informace pro občany o koronaviru COVID-19

12.3.2020

V souvislosti s aktuálním výskytem epidemie COVID-19 Ministerstvo zdravotnictví systematicky monitoruje situaci a je v úzkém spojení jak s Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), tak i s experty ze Světová zdravotnická organizace (WHO). Ministerstvo zdravotnictví proto připravilo pro občany souhrnné informace, které jsou průběžně aktualizovány.

Knihy si na Vysočině v roce 2018 půjčilo 71 tis. čtenářů

3.3.2020

Knihovny v Kraji Vysočina nabízely čtenářům v roce 2018 více jak 2,9 miliónu knih a evidováno bylo téměř 1,9 miliónu návštěvníků, registrovaný čtenář si v průměru v roce 2018 vypůjčil 44 knih. Návštěvníci měli v knihovnách k dispozici více jak 700 počítačů s připojením na internet, tuto službu využilo 50 tisíc návštěvníků.

Nominace na cenu Nejkrásnější česká kniha roku 2019

12.2.2020

Památník národního písemnictví a Ministerstvo kultury ČR vyhlásili nominace na ceny za nejlepší knižní design v soutěži Nejkrásnější české knihy roku 2019. Z rekordního počtu 313 přihlášených publikací vybrala mezinárodní výtvarná a technická komise přes padesát knih celkem v 7 kategoriích. Slavnostní vyhlášení kompletních výsledků soutěže proběhne 23. dubna v CAMP – Centrum architektury a městského plánování.

Studie vlivu nelegálního šíření knih na knižní trh a ekonomiku nakladatelů v ČR

1.2.2020

Studie by měla odpovědět na otázky vlivu nelegálního šíření knih v ČR na ekonomiku a hospodaření nakladatelů, ekonomiku a hospodaření knihkupců, na existenci malonákladových knih.na honoráře autorů.

Vysokou školu dokončí v Česku jen 62 procent bakalářů

17.1.2020

Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT) má mezi technickými univerzitami jméno. Její absolventy zaměstnavatelé vyhledávají. Jenže k diplomu tam vede poměrně nejistá cesta. Na univerzitě končí sedm studentů z deseti. A na některých fakultách je neúspěšnost ještě horší.

e-Knihy nelze přeprodávat, rozhodl Evropský soud

20.12.2019

Evropský soud rozhodl, že holanský startup Tom Kabinet porušuje autorská práva vydavatelů e-knih. Již od roku 2014 nabízel na svých stránkách "použité" e-knihy novým uživatelům. Tento paradox vzniká i půjčování e-knih  kamennými knihovnami v ČR. Myslím že není příliš složité "vytáhnout" zapůjčenou e-knihu ze čtečky, soubor si ponechat a čtečku vrátit do knihovny.

Cena Jiřího Ortena 2020 přijímá tipy

13.12.2019

Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) již přijímá přihlášky knih, které budou kandidovat na Cenu Jiřího Ortena 2020. Podmínkou, aby kniha mohla být nominována v 33. ročníku soutěže, je knižní vydání díla během roku 2019. Termín uzávěrky přihlášek je 31. ledna 2020. Cena bude podobně jako v předchozích ročnících spojena s finanční prémií pro vítěze ve výši 50 000 Kč.