e-Knihy nelze přeprodávat, rozhodl Evropský soud

20.12.2019

Evropský soud rozhodl, že holandský startup Tom Kabinet porušuje autorská práva vydavatelů e-knih. Již od roku 2014 nabízel na svých stránkách "použité" e-knihy novým uživatelům. Tento paradox vzniká i půjčování e-knih  kamennými knihovnami v ČR. Myslím že není příliš složité "vytáhnout" zapůjčenou e-knihu ze čtečky, soubor si ponechat a čtečku vrátit do knihovny. 

Zmíněný web na svém počátku fungoval jako klasický bazar použitého zboží (second-hand), po prohrané žalobě ze strany vydavatelů přestal e-knihy prodávat. Nicméně svojí činnost neukončil  a po vzoru kamenné knihovny, začal fungovat jako "uzavřený" klub. Zde si uživatelé bezplatně vyměňují legálně zakoupené e-knihy. Tedy opět klasický paradox sdílené ekonomiky, v podstatě by stačila jedna kopie eknihy a jedno město a lidé by si jí navzájem půjčovali. Možná někdo namítne, že by byla dlouhá čekací doba, ale buďme realisté. Samozřejmě by vznikli desítky nelegálních kopií. Tak jako má většina milovníků tištěných knih potřebu "něco" si z obchodu odnést, tak podobný efekt vznikne u elektronické knihy. Raději si pořídím kopii, kdybych si to chtěl znova přečíst. Pak už jen stačí "půjčit" e-knihu kamarádovi a ten zase svému a už to jede.  

Výrok soudu považuje i půjčování nebo chcete-li vyměňování e-knih za porušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2001/29 týkající se autorského zákona. Je to logické, rozhodnutí by pak mělo mít vliv i na sekundární trh s digitálním videem, hrami a hudbou. U počítačového programu si také nemůžete nainstalovat kopii na 3 PC. Ano, asi nyní kroutíte hlavou, že ve svém PC máte desítky nelegálního software a e-knih, tak jen pro info, je to nelegální.

Zdroj: slashdot