V domácích knihovnách je v průměru 253 knih

7.11.2019

Letos v létě uplynulo přesně 100 let od schválení 1. knihovnického zákona, knihy se tak staly dostupné širokým vrstvám obyvatelstva. Zákon zavedl „povinnost zřídit knihovnu v každé obci a menšinová knihovna tam, kde bylo jinonárodní obyvatelstvo.“ A 5. listopadu 2019 to bylo sto let od vydání Nařízení vlády republiky Československé, které definovalo, že účelem veřejné knihovny

10 Books Stanford Business School Professors Think You Should Read This Summer

1.11.2019

Attending Stanford's Graduate School of Business to learn from the school's celebrated professors will cost you more than $50,000 a year. Don't have that kind of cash? Fear not--you can still learn at least a little from these top minds in the world of business.

Nová kniha Luďka Soboty Holé a trapné dýchání

23.10.2019

Ve vydavatelství Mladá fronta, divize Knihy vychází knižní novinka Luďka Soboty Holé a trapné dýchání. Kniha nabízí vtipné povídky a výstupy slavného komika.

Kdy a jak ho správně využít ISBN knihy

14.10.2019

ISBN je nepovinný, registrační údaj mezinárodního knižního systému evidence knih. Přidělením registrace ISBN si zajistíte, že kniha bude v tomto mezinárodním evidenčním systému zanesena a bude tudíž i dohledatelná   ̶ jak fyzicky, v Národní knihovně, tak dalších vybraných knihovnách

Nobelova cenu za literaturu putuje do Polska a Rakouska

10.10.2019

Nobelovu cenu za literaturu za rok 2018 získala polská spisovatelka Olga Tokarczuková. Letošním laureátem je také rakouský autor Peter Handke. Vyhlášena byla hned dvě jména, protože v loňském roce toto prestižní ocenění uděleno nebylo kvůli skandálu kolem sexuálního obtěžování ve Švédské akademii, která laureáty vybírá.

Ústav pro českou literaturu AV ČR ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla zveřejňuje soupis premiér inscenací her Václava Havla

11.9.2019

Součástí celku Rukověť dramatiky Václava Havla je i aktualizovaný Soupis premiér inscenací her Václava Havla, který vznikal několik let na zadání Knihovny Václava Havla. Soupis čítá přes tisíc položek, zahrnuje informace o divadelních, rozhlasových a televizních inscenacích, dále obsahuje záznamy o filmových zpracováních, video-inscenacích a o akcích na pomezí uměleckých žánrů, které mediálně realizují hry nebo jiné texty (básně, eseje, korespondence, pohádky) Václava Havla.

Příprava do školy? S námi žádný problém!

20.8.2019

Než zamíří vaše dítko v září do školy, můžete jej obdarovat některou z těchto krásných knih. Nejenom, že vaši ratolest hezky zabaví, ale hlavně vašeho miláčka také něco naučí. Ať už se váš potomek chystá do první, druhé nebo třeba páté třídy, na našich stránkách vždy vyberete tu správnou knihu.

Podívejte se, kdo čte nejvíce e-knih

12.8.2019

Dle statistik ve Spojených státech z roku 2018 je patrné, že nejvíce čtou elektronické knihy mladí lidé ve věku 18 až 29 let. Takových čtenářů je více než jedna třetina. Hned poté se jedná o čtenáře ve věku 30 až 49 let, a to je velice dobrá zpráva, protože e-knihy začínají číst i lidé střední věkové kategorie.

Srpen patří Bolku Polívkovi!

5.8.2019

Bolek Polívka je neopomenutelnou osobností českého divadla i showbyznysu. Narodil se 31. července před sedmdesáti lety a stále je velice žádanou osobností. Na jeho počest a um byla vydána kniha s názvem Bolek. Jde o výpravnou publikaci, věnovanou k jeho jubilejním narozeninám.

Vydejte se na výlet na elektrokole s průvodcem!

2.8.2019

Představujeme vám srpnovou knihu, která nese název Ottův atlas Na elektrokolech po Čechách. Kniha byla sepsána proto, že elektrokola jsou pro Čechy čím dál tím zajímavějším dopravním prostředkem a skýtají mnoho možností, jak navštívit i vzdálenější místa České republiky. Díky využití elektrokol můžete pozorovat přímé krásy přírody a také šeřit energii a nevyčerpat se hned při prvním kopečku.