Začínající autorka Míša Gřešková o snění a o vydání první knihy

Knižní web eKNIHOVNA.cz má tu čest prostřednictvím krátkého rozhovoru představit mladou začínající autorku Míšu Gřeškovou. Zeptali jsme se na její začátky, inspiraci i splněný sen - prvotinu Neštěstí ve štěstí. Míša o sobě všude prohlašuje, že je velký snílek, což je pro nás projev životního optimismu.

V kolika letech jste napsala své první dílo, o čem pojednávalo a jaký to byl žánr?

Knížku jsem začala psát ve čtrnácti, kdy jsem byla stejně stará, jako hlavní hrdinka Izabela. Knížka je naplněna příběhem o přátelství sedmi kamarádů a láskou mezi člověkem a psím miláčkem.
Příběh je inspirován mým životem a dobarvený mojí fantazií, a snílkovstvím. Když jsem příběh začínala psát, byl to pro mě jako druhý život, který jsem prožívala kdykoli, kdy jsem se cítila sama nebo mě nebavilo poslouchat ostatní, jak mi diktují, co mám dělat.

Jak dlouho Vám trvalo napsání a následné vydání první knihy?

Někdy jsem za den dokázala napsat dvě kapitoly a někdy jsem za měsíc nenapsala ani řádku. Ale poslední kapitolu jsem dopsala v srpnu, o rok později od začátku psaní první kapitoly.
Psala jsem kdekoli a kdykoli, kdy mě popadla inspirace. Bylo mi jedno, jestli to bylo cestou do školy nebo v nezáživných hodinách ve škole.
Vydání trvalo asi půl roku, když do toho započítám obrázky, které jsem sama kreslila. A také návrh a finální úprava obálky a celé knihy, se kterou mi pomáhali rodiče a známí.

Vzpomenete si ještě s čím jste se jako začínající autor musela vypořádat?

Hodně mě odrazovaly předsudky a nedůvěra ostatních. Všichni říkali, že jsem moc mladá na to, abych v 15-ti letech vydala knížku, a abych s ní mohla prorazit. Všichni to brali spíše jako dětskou zábavu, ze které za pár měsíců vyrostu. Jediní, kdo do mě vkládali důvěru, byli rodiče a rovněž sestřenice, která mi dodávala sebevědomí a společně se mnou už od začátku věřila, že moje příběhy jednou vyjdou jako kniha.
Taky jsem se sama neustále srovnávala s autorkami knih, které jsem sama četla. Tím, že jsem četla různé knihy od různých spisovatelů jsem pomalu měnila styl psaní a svůj příběh jsem stále přepisovala, abych svoje dílo dotáhla k dokonalosti.

Jsou Vaše knihy vydávány i jako eknihy?

Zatím ne, ale určitě bych chtěla, aby byly.

Máte své nakladatelství, nebo si knihy (eknihy) vydáváte svépomocí?

Moji knihu Neštěstí ve štěstí vydala vzdělávací firma EDUWAY. Je to naše rodinná firma. Tisk zajistila firma RETIS GROUP.

Kde všude lze Vaše knihy (eknihy) zakoupit? (knižní eshopy, kamenné knihkupectví, osobní www)

Prozatím je moje knížka k zakoupení jen na mojich webovkách www.nestestivestesti.cz.
Zatím hledám dál, kde bych ještě svoji knížku mohla prodávat. A to je také důvod, proč nabízím affiliate partnerství všem, kteří mají svoje webové stránky.

Věříte v budoucnost tištěné knihy nebo eknihy, případně obou současně?

Předpokládám, že hodně lidí bude v budoucnu znát knihy pouze jako elektronické. Budou knihy číst na svých iPadech, tabletech nebo noteboocích, ale pro mě má mnohem větší cenu knížka tištěná. Pro mě je to o té atmosféře, tištěná knížka má pro mě mnohem větší kouzlo.

Děkujeme za rozhovor a do budoucna přejeme mnoho dalších úspěchů a spokojených čtenářů.

Foto: www.nestestivestesti.cz