Rozhovor o psaní a tištěných knihách se spisovatelkou Veronikou Válkovou

fotografie spisovatelka Veronika Válková autorka WetemauKoncem prázdnin nám ochotně poskytla rozhovor spisovatelka Veronika Válková. Čtenáři ji mohou znát spíše jako Adama Andrese, což je pseudonym, pod kterým vyšel například - dnes už kultovní - fantasy román Wetemaa. Autorka své knihy také sama ilustruje. Mimo jiné napsala učebnice dějepisu a několik metodických příruček. V profesním životě se kromě psaní věnuje učitelskému řemeslu. Vyučuje na pražském šestiletém Gymnáziu Na Pražačce. Veronika Válková je dle svých aktivit velice činorodá žena - ráda cestuje, maluje nebo vyšívá. Procestovala mnoho zemí Evropy, ať už s Pražským studentským orchestrem, ve kterém hrála na kontrabas, nebo následně jako profesionání průvodkyně. Vnímaví čtenáři tak mohou z její literární tvorby cítit životní energii, činorodost i cestovatelské zkušenosti.


1. V kolika letech jste napsala své první dílo, jaký to byl žánr a o čem pojednával?

Myslíte první vydané dílo? Tak to jsem dokončila přesně tři týdny před svými dvacátými narozeninami. Byla to fantasy, Wetemaa, kniha, která získala Zlatého Ikara za nejlepší fantasy roku a jejíž jméno se pak vžilo jako název pro celý cyklus mých fantasy knih. I když použávat název fantasy pro Wetemau je trochu zavádějící, protože ten žánr u nás tehdy neexistoval, já sama jsem neměla tušení ani o něm, ani o tom, jak se mu říká, natožpak abych fantasy četla (nečtu dodnes). Inspirovaly mne islandské ságy a žánr jsem sama označovala jako "pohádku psanou jako historický román".

2. Jak dlouho Vám trvalo napsání a následé vydání první knihy?
fotografie obálka knihy Wetemau - Adam Andres, Veronika Válková
Wetemau jsem psala tři roky. Psaní knihy jsem dokončila v srpnu 1990 a vyšla v lednu 1993, takže od dopsání k vydání skoro dva a půl roku.

3. Vzpomenete si ještě, s čím jste se jako začínající autor musela vypořádat?

V první řadě jsem musela sehnat nakladatele. V době, kdy ještě nefungoval internet, to znamenalo obeslat nakladatelství písemnou formou, ale ono jich v té době naštěstí ještě nebylo tolik, dětskou a dobrodružnou literaturu jich vydávalo asi dvacet. Když už jsem pak měla podepsanou smlouvu, nastal další problém, a to byly korektury. To první nakladatelství totiž sice vydávalo beletrii, ale zaměstnávalo korekturku, která měla dvacet let praxe v technické literatuře. Chtěla mi dokonce měnit i děj knihy. Takže jsem si musela, i když jsem už byla smluvně zavázaná, najít jiného nakladatele, tady smlouvy zrušit... To pro nezkušenou holku po dvacítce opravdu nebylo jednoduché.
 
4. Jsou Vaše knihy vydávány i jako e-knihy?

Rozhodně ne pouze jako e-knihy, vždy jsou tištěné. Z fantasy knih existuje v elektronické podobě pouze jedna, dětské knihy jsou čtyři, ale u dětských knihy ty e-podoby myslím nemají význam, dítě prostě chce knihu držet v ruce.
 
5. Máte své nakladatelství, nebo si knihy (eknihy) vydáváte svépomocí?

Nikdy jsem žádnou svou knihu nemusela vydat na vlastní náklady, nakladatelé o ně mají zájem. Wetemaa putovala za Vladem Ríšou, který vydal první tři nebo čtyři knihy, takže v tiráži najdete jak Golem Ríša, tak později, když už Vlado knihy sám nevydával, Mladá Fronta, kde působil jako šéfredaktor Ikarie. Když se Vlado s Mladou Frontou rozloučil, ze solidarity jsem si i já našla nového nakladatele, což nebyl problém, a poslední fantasy tedy vyšla v nakladatelství Straky na vrbě. Co se učebnic týče, nemůžu si vynachválit letitou výbornou spolupráci s SPN. Moje knihy pro děti zpočátku vydávalo nakladatelství Fragment, ale vzhledem k tomu, že jsme měli velké koncepční neshody, odešla jsem od nich do Grady, kde jsem velice spokojená a připravujeme k vydání už šestou knihu.

6. Kde všude lze Vaše knihy (eknihy) zakoupit? (knižní eshopy, knihkupectví, osobní www)

Všude možně, já to ani nesleduji. Narážím na ně v kamenných i internetových knihkupectvích. V Luxoru vždycky. Tedy fantasy knihy už - krom posledního dílu - k sehnání pravděpodobně nejsou, to by si čtenář musel vygooglovat. Ale na stránkách svých dětských knih mám vždy odkazy, kde se knihy dají objednat, takže nejjednodušší je kliknout na http://www.kouzelnyatlas.com/koupit-knihu/ 

7. Věříte v budoucnost tištěné knihy nebo e-knihy, případně obou současně?

Tištěné kniha nezmizí, bude nad e-knihami mít převahu, protože poskytuje jistý požitek navíc - můžete se jí dotýkat, přivonět si k ní, vystavit si ji v knihovně a těšit se pohledem na ní. To s knihou v čtečce uděláte těžko, ve čtečce se kniha redukuje na pouhý obsah čtečky. I s odbornou tištěnou knihou se lépe pracuje, má výhodu toho, že je ve 3D - když si tam uděláte záložky, vidíte je hezky všechny najednou a tak dále. O tištěnou knihu také přijdete pouze v případě požáru či plísní, jinak přečká věky - to se o elektronických médiích říct nedá. Pro budoucí generace bude obrovská část elektronických dat ztracená - vezměte si, že dnes už třeba prakticky nejde přečíst to, co je uloženo na disketách, je to zastaralé médium, a přitom se běžně používalo ještě před pár lety. Knihu vytištěnou před jeden a půl stoletím bez problémů přečte každý. Za sebe mohu říct, že kdyby některá moje kniha měla vyjít pouze v elektronické podobě, měla bych pocit, že vůbec neexistuje. Ovšem na cesty je samozřejmě jednodušší vzít si čtečku "nabitou" stovkami knih, to bez diskuse.

Děkujeme za odpovědi a přejeme mnoho inspirace a fantazie pro psaní dalších knih.