Petr Čichoň o poezii a inspiraci Jaroslavem Seifertem

Redakce knižního webu eKNIHOVNA.cz si pro Petra Čichoně připravila několik otázek týkajících se psaní a vydávání knih. Jsme rádi, že nám básník a autor úspěšného románu s nadšením odpověděl.

V kolika letech jste napsal své první dílo, o čem pojednávalo a jaký to byl žánr?

Začal jsem psát poezii v roce 1986. Pamatuji si to, protože v tom roce zemřel Jaroslav Seifert a bylo mi sedmnáct roků. První nepublikované básně jsou ovlivněny Seifertovou generací.

Jak dlouho Vám trvalo napsání a následé vydání první knihy?

První básnickou sbírku (Chilia,1995) jsem naštěstí vydal poměrně pozdě, bylo mi dvacet šest let a měl jsem již za sebou několikaletou zkušenost s redakční činností v nakladatelstvích Votobia, Vetus Via a Host.

Vzpomenete si ještě s čím jste se jako začínající autor musel vypořádat?

Věnoval jsem v té době psaní, ale také redakční práci veškerou energii a čas, byl jsem tím vším okouzlen a práci jsem vnímal romanticky, to přinášelo velké problémy v praktickém životě. Být redaktorem poezie v devadesátých letech nebylo určitě snadné.

Jsou Vaše knihy vydávány i jako eknihy?

Pouze poslední kniha Slezský román, Host 2011.

Máte své nakladatelství, nebo si knihy (eknihy) vydáváte svépomocí?

Jsem autorem nakladatelství Host.

Kde všude lze Vaše knihy (eknihy) zakoupit? (knižní eshopy, kamenné knihkupectví, osobní www)

Nakladatelství Host má rozsáhlou distribuční síť, domnívám se, že se mé knihy, (především Slezský román) dají koupit všude, kde se knihy prodávají. Zmíněná prvotina Chilia je však vyprodaná a nedá se již běžně koupit.

Věříte v budoucnost tištěné knihy nebo eknihy, případně obou současně?

Věřím v budoucnost obou forem.