Michaela Klevisová, česká autorka detektivních příběhů o splněném snu

Na otázky redakce knižního webu eKNIHOVNA.cz tentokrát odpovídala Michaela Klevisová, česká spisovatelka a novinářka, která dostala do centra zájmu detektivní žánr. Potěšilo nás, že nám na naše dotazy s radostí odpověděla.

V kolika letech jste napsala své první dílo, o čem pojednávalo jaký to byl žánr?

První kniha mi vyšla v mých 31 letech, šlo o román s kriminální zápletkou Kroky vraha - detektivní příběh z prostředí pražské vilové čtvrti Baba, který zavede čtenáře do zákulisí trhu s uměním a starožitnostmi.

Jak dlouho Vám trvalo napsání a následé vydání první knihy?

Knihu jsem psala celé tři roky, jelikož při práci pro obživu - psaní článků pro časopisy a překládání knih - jsem na ni neměla tolik času, kolik bych si bývala přála. Jakmile jsem ji ale nabídla prvnímu nakladateli - nakladatelství Motto - za méně než 24 hodin mi volala paní nakladatelka, že knihu četla celou noc a okamžitě ji vydá! Za další čtyři měsíce kniha vyšla. Měla jsem radost, nečekala jsem, že to půjde tak rychle.

Vzpomenete si ještě s čím jste se jako začínající autorka musela vypořádat?

Jako začínající autorku mě zklamalo, jak málo se v českých médiích recenzuje detektivní žánr. Snažím se, aby moje knihy měly literární kvalitu a byly to v první řadě dobré romány - detektivní zápletka je v nich jen něco navíc. V zahraničí se taková díla hojně recenzují. V Čechách však mé prvotině téměř nikdo z recenzentů nevěnoval pozornost; tu jsem si musela vydobýt až dalšími díly.

Jsou Vaše knihy vydávány i jako eknihy a kde je lze zakoupit?

Ano, můj nakladatel vydává mé knihy i jako e-knihy. Na www.ereading.cz.

Věříte v budoucnost tištěné knihy nebo eknihy?

Osobně dávám přednost tištěným knihám - jelikož na počítači pracuji, nemám pohled do jakékoli obrazovky spojený s odpočinkem, ale s prací. Abych si odpočinula, potřebuji listovat papírovými stránkami. Věřím ale, že i e-knihy si své příznivce najdou a že jich bude přibývat - proto jsem také souhlasila, aby můj nakladatel vydával mé knihy i v elektronické podobě.

Děkujeme a přejeme mnoho úspěchů.

Foto: databazeknih.cz