Martina Formanová o svých začátcích a slavném jméně

Redakce knižního webu eKNIHOVNA.cz se zeptala na otázky týkající se psaní a knih spisovatelky Martiny Formanové. Manželka známého českého režiséra v 90. letech vystudovala scénáristiku na FAMU, ale k psaní vlastních knih se dosala až o mnoho let později. Její autobiografická prvotina Skladatelka voňavého prádla vyšla v roce 2002. Do dnešního dne Martině Formanové vyšlo pět prozaických knih.

V kolika letech jste napsala své první dílo, o čem pojednávalo a jaký to byl žánr?

Mou první ´nepovinnou´ prací byla báseň, která pojednávala o jakémsi zklamání z kamarádky. Pamatuji si, že jsem dílo dala přečíst učitelce češtiny, která se však více než linguistické vybroušenosti díla věnovala utěšování, že takových kluků ještě bude... Skutečnost, že mé jinotaje byly tak mylně dešifrovány, mě přiměla věnovat se nadále próze.
Dalo by se ovšem tedy říct, že jsem jaksi mimoděk začala žánrem lesbické poezie.

Jak dlouho Vám trvalo napsání a následé vydání první knihy?

Napsání zhruba rok, vydání přišlo okamžitě. Ano, měla jsem velkou výhodu - slavná jména.

Vzpomenete si ještě s čím jste se jako začínající autor musela vypořádat?

Moje první knížka, Skladatelka voňavého prádla, je autobiografická. Nejvíc jsem vlastně zvažovala, zda ji chci opravdu ukázat veřejnosti, zda si neponechat svůj příběh coby tajemství. Některé šuškandové verze mého života byly totiž mnohem lichotivější než realita, ale nakonec jsem se rozhodla napsat, co papír unese.

Jsou Vaše knihy vydávány i jako eknihy?

Myslím, že ano. O tom by ale věděl víc můj nakladatel, Aleš Lederer.

Máte své nakladatelství, nebo si knihy (eknihy) vydáváte svépomocí?

Vydávám u nakladatelství Eroica.

Kde všude lze Vaše knihy (eknihy) zakoupit? (knižní eshopy, kamenné knihkupectví, osobní www)

To opravdu netuším, tyhle praktické věci jdou dost mimo mne.

Věříte v budoucnost tištěné knihy nebo eknihy, případně obou současně?

Věřím v budoucnost obojího. Myslím, že jde pouze o zvyk, držet v ruce knihu nebo tablet, - důležité je, že lidi dosud baví číst.

Děkujeme za krátký rozhovor. Přejeme další literární úspěchy a vše dobré v novém roce.

Foto: www.martinaformanova.cz