Martin Vopěnka o poslání spisovatele a dominanci tištěné knihy

Redakce knižního webu eKNIHOVNA.cz požádala o odpovědi na dotazy úspěšného spisovatele, nakladatele a publicistu Martina Vopěnku. Ceníme si pozitivní a rychlé reakce na naše otázky.

V kolika letech jste napsal své první dílo, o čem pojednávao a jaký to byl žánr?

Já začal psát už ve třetí třídě na základní škole. Nejprve básničky, potom povídky. První knihu, která mi vyšla, jsem psal v době studií na vysoké škole. Jmenovala se Kameny z hor a bylo to pásmo úvah a prožitků z přechodu rumunských Karpat.

Jak dlouho Vám trvalo napsání a následé vydání první knihy?

Tu knihu jsem psal v době, kdy jsem měl odevzdávat diplomovou práci z matematiky. Vlastně jsem ji psal asi půl roku místo diplomky, kterou jsem pak dodělával na poslední chvíli. Trvalo pak ještě asi dva roky, než se v tehdejším vydavatelství Mladá fronta natolik uvolnily poměry, že mohla vyjít – krátce před sametovou revolucí.

Vzpomenete si ještě s čím jste se jako začínající autor musela vypořádat?

Ano, vzpomínám si a jsem rád, že už to mám dávno za sebou. Zpočátku šlo hlavně o sebepotvrzení sebe jako spisovatele. Tím spíš, že jsme studoval Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou a že otec byl slavný matematik. Nikdo nechtěl věřit, že za své poslání opravdu považuji psaní. Bralo se to spíš jako vzdor vůči výchově.

Jsou Vaše knihy vydávány i jako eknihy?

Jako ekniha vyšla trilogie Spící město, Spící spravedlnost, Spící tajemství vydaná v nakladatelství Fragment. Časem by měla být kniha i z právě vydaných Nebarevných vzpomínek.

Máte své nakladatelství, nebo si knihy (eknihy) vydáváte svépomocí?

Vlastně jsem už odpověděl.

Kde všude lze Vaše knihy (eknihy) zakoupit? (knižní eshopy, kamenné knihkupectví, osobní www)

Měly by být k dostání na hlavních prodejních portálech: Palmknihy, eReading, Wooky nebo přímo ve Fragmentu.

Věříte v budoucnost tištěné knihy nebo eknihy, případně obou současně?

Myslím, že budou existovat obě verze, přičemž dominantní bude tištěná kniha. Elektronickým knihám mimo jiné velmi škodí nelegální stahování.

Děkujeme a přejeme mnoho úspěchů.

Foto: martinvopenka.cz