Jiří Dědeček o veselém psaní a nakladatelství Limonádový Joe

Redakce knižního webu eKNIHOVNA.cz požádala Jiřího Dědečka o krátký rozhovor. Známý český básník a písničkář vystudoval v sedmdesátých letech knihovnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a později ještě dokončil scénáristiku a dramaturgii na FAMU. Jiří Dědeček píše písňové texty a humorné básně. Vyšla mu řada knih, z nichž poslední je dětská kniha Pohádky o tlusté víle z roku 2012 (Meander).

V kolika letech jste napsal své první dílo, o čem pojednávalo a jaký to byl žánr?

Myslím, že zhruba ve třinácti, muselo to být něco temného o lásce a smrti, jak náleží pubertálnímu věku, ale přesněji už si nevzpomenu. Brzy jsem se ale ze zajetí temna vymanil a začal jsem psát legrační říkanky pro obveselení třídy, jednu z prvních si pamatuju dodnes, byla myslím i publikována v knížce Šli červotoči do houslí: Tralalala lala la / chytila jsem žížala / chytám je už odmala / tralala lala la

Jak dlouho Vám trvalo napsání a následé vydání první knihy?

Bylo to ještě za totality, v roce 1987 ve Středočeském nakladatelství a knihkupectví, které tehdy vedl velmi odvážně šéfredaktor a básník Ivan Kruis. Knížka se jmenovala Měsíc nad sídlištěm, byl to vlastně takový publikovatelný přehled písňových textů, které jsem do té doby napsal. A šlo to kupodivu velmi rychle - přišla nabídka, já dodal texty, ty byly téměř bez úprav přijaty a za několik týdnů byla knížka na světě. I honorář mi dali, a poměrně slušný...

Vzpomenete si ještě s čím jste se jako začínající autor musel vypořádat?

Asi především s přehnanou představou o sobě samém.

Jsou Vaše knihy vydávány i jako eknihy?

Ano, například u nakl. Galén nebo Academia. Jinde nevím, abych řekl pravdu, příliš se o to nestarám.

Máte své nakladatelství, nebo si knihy (eknihy) vydáváte svépomocí?

Letos jsme s manželkou Terezou Brdečkovou založili nakladatelství Limonádový Joe. Rádi bychom tam vydávali nejen tchánova neznámá díla /všichni znají jenom jeho hrané filmy, ale on jako výtvarník i literát vytvořil mnohem víc/, ale i díla vlastní. Ještě letos vyjde knížka pro děti Život a cesta hrocha Obludvíka /s ilustracemi Petra Nikla/, příští rok chystáme dvě knížky s Františkem Skálou a dál se uvidí.

Kde všude lze Vaše knihy (eknihy) zakoupit? (knižní eshopy, kamenné knihkupectví, osobní www)

Já myslím, že ve většině knihkupectví, do nichž dosáhne distribuce Kosmas, a potom na mých koncertech v knihovnách, klubech a malých divadlech  po celé republice.

Věříte v budoucnost tištěné knihy nebo eknihy, případně obou současně?

Ano.

Děkujeme za odpovědi a přejeme vše dobré v novém roce.

Foto: www.dedecek.cz