Rozhovor se spisovatelem Janem Svitákem o svých začátcích

Rozhovor s mladým spisovatelem Janem Svitákem může být inspirací pro mnoho začínajících autorů. Zvláště pokud teprve váháte a hledáte odhodlání poslat své dílo nakladateli. V rozhovoru na sebe Jan Sviták mimo jiné prozradil, že psaní ho přitahovalo již od útlého dětství. Ikdyž cesta k naplnění dětského snu nebyla vždy přímá a jednoduchá, dnes patří k velkým nadějím české literatury a na svém kontě má již tři vydané knihy

V kolika letech jste napsal své první texty, jaký to byl žánr a o čem pojednával?

Ve školce jsem vymýšlel pohádky o zvířátkách, namluvil jsem je na magnetofon. Na základní škole jsem sepisoval povídkové epizody k seriálům, co jsem sledoval v televizi. Třeba k Pobřežní hlídce. Na střední jsem začal s hororem. Po třech letech intenzivní práce jsem měl asi 600 stran příběhu o dívce, která jela hlídat kamarádce děti. Ty se jí měly pokusit zabít. Postupně jsem tam vpracoval psychopaty, mafiány, zombíky i příšeru s vesmíru, vzniklo z toho něco neuvěřitelného, v žádném případě publikovatelného. Dostalo to jméno Mors.

Jak dlouho Vám trvalo napsání a následné vydání první knihy?

První kniha se jmenuje Čertovo kopyto. Napsat ji trvalo asi tři měsíce, následné vydání tři roky. První vydání bylo samonákladem v nakladatelství KAVA-PECH vytisklo se 500 ks, které pan nakladatel považoval u prvotiny za přehnaný. Přehnaný nebyl, otevřel dveře druhému vydání a dalším knihám.

Vzpomenete si ještě, s čím jste se jako začínající autor musel vypořádat?

Byla toho spousta. První věc byla disciplína. Začátky knih mi šly na jedničku, horší bylo pokračovat v rozdělané práci. Přál jsem si napsat román, ne jen povídky, Mors mi dala pravidelnost. Pak šlo o to najít vhodný čas a místo na psaní. Pamatuji si, jak jsem do tří do rána seděl zavřený v kotelně, svítil si montážní lampou a datloval do psacího stroje. Psaní v noci mi zůstalo, jen kotelnu jsem vyměnil za gauč v obýváku. Pak šlo taky o to poslouchat, když mluví múza a psát přesně to, co řekla. Mnohdy jsem se snažil příběhy deformovat do podoby, která mi připadla správná, nebo přidávat věci, na které nebyl vhodný čas. Myslím že to příběhu ubere na skutečnosti. No a největší problém je samozřejmě srážka s realitou. Když autor roste s příběhem noc za nocí, stránku za stránkou, několik měsíců nebo třeba let, je pro něj strašně kruté každé odmítnutí ze strany nakladatelů. A že těch odmítnutí bylo.

Jsou Vaše knihy vydávány i jako eknihy?

Pouze ty pro dospělé. Staré bolest vyšla nejdříve klasicky - brožovaná, následně jako ekniha. Kniha Jedním dechem vyšla pouze jako ekniha. Byla výsledkem experimentu, kdy jsem se pokoušel napsat celou knihu na jeden zátah bez přerušení na vymoženosti, jako je třeba spánek. Psal jsem v Mahenově knihovně v Brně, text se objevoval online na příslušné webové stránce, takže diváci mohli v reálném čase sledovat každý můj překlep. Experiment se zdařil. Po 46 hodinách práce jsem měl napsáno něco lehce nad sto stránek uzavřeného příběhu, který následně vyšel jako ekniha s názvem Jedním dechem. Může si ji přečíst kdokoliv, protože je zdarma. V průběhu letošního roku kromě jiného vyjde nová kniha s názvem Překrásná Verena, určitě taky v elektronické podobě.

Máte své nakladatelství, nebo si knihy (eknihy) vydáváte svépomocí?

Mám své nakladatelství. Jmenuje se Jedním dechem, vzniklo hlavně kvůli projektu Jedním dechem a když už bylo, vydalo Čertovo kopyto a zmíněné eknihy.

Kde všude lze Vaše knihy (eknihy) zakoupit? (knižní eshopy, knihkupectví, osobní www)

Papírové knihy má v distribuci Kosmas, takže by měly být dostupné v knihkupectví, snad až na Pekelný advent, který je vyprodaný. Nebo se dají objednat z mých webových stránek (jansvitak.cz). Eknihy prodávám přes Palm knihy.

Věříte v budoucnost tištěné knihy nebo eknihy, případně obou současně?

Budoucnost vidím pro oba typy nosičů. Oba dva dělají stejnou práci – vyprávějí příběh, dokonce stejným způsobem. Elektronické čtení je rozhodně zajímavé, ale zase na druhou stranu, čtečkou komára na stropě rozmačkávat nebudete.

Děkujeme za rozhovor a cenné rady pro začínající autory. Přejeme mnoho inspirativní můzy pro psaní dalších knih pro děti i dospělé.

Stránky Jana Svitáka viz. www.jansvitak.cz

P. Kliment, redaktor eKNIHOVNA.cz