Ivona Březinová o rychlosti psaní knih a o svých raných začátcích

Redakce knižního webu eKNIHOVNA.cz požádala spisovatelku Ivonu Březinovou o krátký rozhovor, se kterým autorka velice rychle souhlasila. Ivona Březinová píše knihy pro děti a mládež různých literárních žánrů - pohádky, detektivky, dobrodružné příběhy nebo cestopisy. S knihami slaví u čtenářů velké úspěchy, což dosvědčuje i fakt, že byly vybrané z nich přeloženy do několika světových jazyků. Z poslední doby můžete znát například tituly Začarovaná třída, Natálčin andulák nebo Blbnutí s Oscarem.

V kolika letech jste napsala své první dílo, o čem pojednávalo a jaký to byl žánr?

Moje první „dílo" jsem namluvila na magnetofonovou pásku v době, kdy mi bylo tři a půl roku a psát jsem ještě neuměla. Byla to krátká pohádka a jmenovala se Pohádka o botách. Vystupovali v ní žraloci a sanitky a vůbec to bylo dost akční.

Jak dlouho Vám trvalo napsání a následné vydání první knihy?

Ačkoliv jsem si na spisovatelku hrála celé dětství a dospívání, tak první opravdovou knihu jsem napsala až v devětadvaceti letech, když jsem byla se svými dcerami na mateřské dovolené. Psala jsem ji několik měsíců a na vydání jsem čekala skoro čtyři roky. Mezitím mi ale vyšly čtyři jiné knihy, byly prostě rychlejší.

Vzpomenete si ještě s čím jste se jako začínající autor musela vypořádat?

S tím, že mě nikdo nezná. Ale na druhou stranu pak bylo příjemné zjistit, že moje texty si cestičku k vydání našly vlastně samy.

Jsou Vaše knihy vydávány i jako eknihy?

Zatím vyšly Bleděmodrá Kafkárna a Lentilka pro dědu Edu. Druhá jmenovaná je text o Alzheimerově nemoci, ale určený menším dětem. Nakonec ho čtou všechny možné věkové kategorie, z čehož mám opravdu radost.

Máte své nakladatelství, nebo si knihy (eknihy) vydáváte svépomocí?

Mám sice svoje vlastní nakladatelství, ale už je dlouho spící. Zjistila jsem, že chci hlavně psát a veškerou starost o vydávání tedy nechávám na jiných (Albatros, Artur, Egmont, Fragment, JaS, Knižní klub, Meander...). Je dobré vědět, že se mohu spolehnout na nakladatele, kteří pro mou knihu udělají maximum.

Kde všude lze Vaše knihy (eknihy) zakoupit? (knižní eshopy, kamenné knihkupectví, osobní www)

Moje knihy jsou k dostání v kamenných i internetových knihkupectvích, ale vozím je s sebou i na besedy, které pořádám po celé České republice. E-knihy Bleděmodrá Kafkárna a Lentilka pro dědu Edu seženete na internetovém portálu www.ereading.cz.

Věříte v budoucnost tištěné knihy nebo eknihy, případně obou současně?

Už před mnoha lety jsem si uvědomovala možnosti, jaké elektronická kniha bude schopna nabídnout. Mé tehdejší vize byly ve sféře sci-fi a dnes se pozvolna naplňují. Není to úžasné? Přesto na tištěnou knihu nemohu zanevřít a jsem přesvědčená, že velikost jejího významu nezanikne, byť se třeba malinko posune jinam. Ostatně, říká se, že papír je z hlediska stárnutí pořád ještě nejtrvanlivější médium. Ale proč nemít víc variant ke čtení? A kdo říká, že budou jen dvě?