Blanka Kovaříková o inspiraci Karlem Gottem

V kolika letech jste napsala své první texty, jaký to byl žánr a o čem pojednával?

Když opominu povinné školní slohy, které mě ale většinou moc bavily, můj první větší text vznikl v tandemu s kamarádkou Helenkou Živnou. Bylo nám dvanáct a v kinech právě běžel muzikál s Karlem Gottem Hvězda padá vzhůru. Mistra jsme velmi obdivovaly a napsaly jsme o něm sci-fi povídku. Tu jsme samy ilustrovaly a jediný exemplář donesly Karlu Gottovi do jeho vily na Bertramce. Převzal ji od nás jeho otec, a bůhví, zda ji Mistr vůbec četl.

Jak dlouho Vám trvalo napsání a následné vydání první knihy?

První kniha Herecké romance vyšla velmi rychle díky tehdejší šéfredaktorce Nakladatelství Brána Ing. Heleně Zoufalové. Četla mé retro příběhy v časopise Vlasta a navrhla mi, abych z nich udělala knížku. Do roka byla na světě a dodnes se dočkala tří vydání.

Vzpomenete si ještě, s čím jste se jako začínající autorka musel vypořádat?

Jelikož jsem v době vydání Hereckých romancí v roce 2004 za sebou měla mnoho let psaní pro nejrůznější média, nebyla jsem vlastně začínající autorka. Pokud jsem se ale s něčím musela vypořádat, byl to ostych, s jakým jsem šla na první křest své knihy. To, že musí introvertní autor vylézt ze své ulity a jít dílo prezentovat na veřejnost, je úkol, s nímž jsem původně jaksi nepočítala.

Jsou Vaše knihy vydávány i jako eknihy?

Zatím žádná z mých knih nevyšla v elektronické podobě, ale již od roku 2006 mám svůj blog, na němž čtenáře zpravuji o svých knihách, jakož i o mnoha dalších tématech. Webové stránky bkovarikova.cz jsou něco jako můj deník, kdežto facebook, kde jsem také registrovaná, považuji za příliš neosobní médium. Přátele zvu zkrátka na svůj blog.

Máte své nakladatelství, nebo si knihy (eknihy) vydáváte svépomocí?

Knihy mi vydává především Nakladatelství Brána, ale odskočila jsem si i jinam. V poslední době do Nakladatelství Bondy a Malý princ.

Kde všude lze Vaše knihy (eknihy) zakoupit? (knižní eshopy, knihkupectví, osobní www)

Přiznám se, že o prodej svých knih se nestarám – na rozdíl od jejich propagace – a pevně věřím, že si je čtenáři mohou obstarat v knihkupectvích a knižních eshopech.

Věříte v budoucnost tištěné knihy nebo eknihy, případně obou současně?

Věřím v budoucnost tištěných i eknih, pokud se ovšem jako civilizace nezničíme, a pak už nebude o čem diskutovat.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů

www.bkovarikova.cz