Výsledky výroční ceny Magnesia litera 2021

8.6.2021

Ani letošní, jubilejní 20. ročník výročních cen Magnesia Litera neproběhl v  obvyklém dubnovém termínu. V  důsledku trvající koronavirové krize bylo slavnostní udílení cen přesunuto a uskutečnilo se 8. června tradičně na Nové scéně Národního divadla. Nejdůležitějším úkolem výročních knižních cen Magnesia Litera je propagovat kvalitní literaturu a  dobré knihy. A  to bez omezení a  bez ohledu na žánry: stejnou pozornost si zaslouží spisovatelé, básníci, překladatelé, nakladatelé i vědci a teoretici. Proto bylo ocenění rozvrženo do jedenácti kategorií, které se snaží obsáhnout veškerou domácí knižní produkci.

Porotu k jednotlivým kategoriím delegují oborově příslušné obce a organizace. Aby se předešlo příliš úzké specializaci, vítěze v kategoriích Litera pro objev roku a Magnesia Litera – Kniha roku vybírá 300 oslovených lidí z knižní branže: od univerzitních badatelů až po knihovníky a knihkupce.

Knihou roku se stala Shakespearova Anglie profesora Martina Hilského. Monografie prezentuje alžbětinskou společnost ve všech jejích nuancích. Ve třech rozsáhlých celcích Lidé a  společnost, Každodenní život, Imaginace, mentalita a řeč úspěšně vnáší řád do chaosu doby. Dějiny každodennosti i  sociokulturní fenomény, které se podílely na proměnách epochy, jsou zaznamenány vždy poutavě a v překvapivých detailech: jak lidé jedli, bydleli, milovali a umírali. Jak žili herci, žebráci či prostitutky, jak rozuměli sobě samým a proč plakali. Anglie není v knize pouze zkoumaným předmětem, ale vystupuje před očima čtenáře ve své plasticitě a  barevnosti. Přehledně prezentovaný celostní vhled do Shakespearovy doby, do intimních životů obyvatel a proměn jejich mentality je vrcholem Hilského celoživotního zájmu o dílo Williama Shakespeara a významným přínosem pro naši znalost alžbětinské kultury.

Vítězné a nominované knihy

Magnesia Litera Kniha roku

Martin Hilský: Shakespearova Anglie (Academia)

Palmknihy Litera za prózu

Petr Borkovec: Sebrat klacek (fra)
Lucie Faulerová: Smrtholka (Torst)
Matěj Hořava: Mezipřistání (Host)
Daniel Hradecký: Tři kapitoly (Listen)
Vladimír Merta: Popelnicový román (Galén)
Ondřej Štindl: Až se ti zatočí hlava (Argo)

Moleskine Litera za poezii

Kateřina Bolechová: Sádrová hlava jiné Marie (Nakladatelství Petr Štengl)
Pavel Novotný: Zápisky z garsonky (Trigon)
Yveta Shanfeldová: Skromná místa nespaní (dybbuk)

Litera za knihu pro děti a mládež

Tereza Horváthová: Sydney (Baobab)
Radek Malý: Rozára a Černý Petr čili O větrných mlýnech (Běžíliška)
Bogdan Trojak: Safíroví ledňáčci a Glutaman (Baobab)

Litera za naučnou literaturu

Martin Hilský: Shakespearova Anglie (Academia)
Jaroslav Petr: Desatero smyslů (Argo/Dokořán)
Marie Rakušanová a kol.: Bohumil Kubišta a Evropa (Karolinum)

Litera za nakladatelský čin

Václav Černý, Jiří Pelán (eds.): Italská renesanční literatura. Antologie I–II (Karolinum)
Edice Česká poezie a Česká próza a pořady literárních čtení (fra)
Petr Vaňous (ed.): SPECTRUM (BiggBoss)

Litera za překladovou knihu

Joanna Batorová: Chmurdálie (Přeložila Michala Benešová, Paseka)
Francisco Delicado: Portrét pěkné AndalusankyI (Přeložil Jiří Holub, Rubato)
Lo Ch’ing: Krabička zápalek (Přeložil Dušan Andrš, Mí:Lù)

Litera za publicistiku

Daňa Horáková: O Pavlovi (Torst)
Nina Špitálníková: Svědectví o životě v KLDR (NLN)
Petr a Petra Třešňákovia: Zvuky probouzení (Druhé město)

Litera za debut roku

Lenka Elbe: Uranova (Argo)
Alžběta Luňáčková: Pravý úhel (Host)
Silvie Šeborová: Jak namalovat vejce? (Moravská galerie)

Magnesia blog roku

Do Thu Trang: Asijatka.cz
Miroslav Komínek: Městská policie Přerov
Jaroslav Flegr: Milý Micíku

Kosmas cena čtenářů

Václav Dvořák: Já, Finis

O ceně Magnesia Litera

Propagace kvality

Nejdůležitějším úkolem výročních knižních cen Magnesia Litera je propagovat kvalitní literaturu a dobré knihy. A to bez omezení a bez ohledu na žánry: stejnou pozornost si zaslouží spisovatelé, básníci, překladatelé, nakladatelé i vědci a teoretici. Proto bylo ocenění rozvrženo do devíti kategorií, které se snaží obsáhnout veškerou domácí knižní produkci. Porotu k jednotlivým kategoriím delegují oborově příslušné obce a organizace. Aby se předešlo příliš úzké specializaci, vítěze v kategoriích Litera pro objev roku a Magnesia Litera – Kniha roku vybírá 300 oslovených lidí z knižní branže: od univerzitních badatelů až po knihovníky a knihkupce.

Poslání cen

Výbor

Pavel Mandys,(předseda)
Vladimír Karfík,(České centrum PEN klubu)
Vít Richter,(Svaz knihovníků a informačních pracovníků)

Ostatní členové

Miroslav Balaštík (Nadace Český literární fond)
Jana Čeňková (Česká sekce IBBY)
Tomáš Černý (Svaz českých nakladatelů a knihkupců)
Roman Giebisch (Svaz knihovníků a informačních pracovníků)
Ivo Harák (Obec spisovatelů)
Petra Hůlová (Asociace spisovatelů)
Pavel Janáček (Ústav pro českou literaturu AV ČR)
Pavel Janoušek (Akademie věd ČR)
Ondřej Lipár (Asociace spisovatelů)
Alena Lhotová (Obec překladatelů)
Radek Malý (Česká sekce IBBY)
Jiří Padevět (Nadace Český literární fond)
Alena Radoušová (Svaz českých nakladatelů a knihkupců)
Roman Ráž (České centrum PEN klubu)
Blanka Stárková (Obec překladatelů)
Františka Vrbenská (Obec spisovatelů)

Zdroj: Litera, produkce, s.r.o.

Výsledky výroční ceny Magnesia litera 2021