Vůně knih – přežitek nebo kulturní dědictví?

3.8.2018

Technologický pokrok je nezastavitelný, častokrát však může znamenat rozpor mezi tradicí a moderním světem. Děje se tak i ve svět knih, kde čtenáři často řeší, zdali je pro ně důležitější jednoduchost a dostupnost e-knih nebo je lepší raději sáhnout po klasické tištěné knize, která má určitou papírovou vůni.

Vědci nedávno přišli s tím, že zkoušejí definovat vůni knih jako součást kulturního dědictví. Že se vám to zdá přehnané? Tak pak lze současně konstatovat, že klasické tištěné knihy lze na základě jejich vůně vnímat jako dřevité, zemité či přímo zakouřené. Zdaleka podle vědců už nejde pouze o obsah samotných knih, ale značnou roli hraje jejich vůně. Bohužel ani vůně neznamená všechno a čtečky knih a elektronické knihy jen tak nějaká vůně nevrátí zpět na svoji původní pozici.

Elektronické knihy sice nemají tu správnou vůni, ale naopak jsou značně skladné, flexibilní a hlavně velice snadno a rychle dostupné. A hlavně – šetří lesy a celkově přírodu a vyznačují se tedy též jako ekologické.

Výzkum, provedený na návštěvnících londýnské knihovny dokonce ukázal, že 14 % osob vůni knihy vnímá jako neutrální. 70 % účastníků výzkumu ji však vnímá jako příjemnou. Dočkáme se tedy jednou vůně, která se line ze čteček knih? Nebo bude vůně tištěných knih pouze součástí muzeí?

Vůně knih – přežitek nebo kulturní dědictví?