V ČR je více jak 5300 knihoven

9.3.2015

Den za dnem, rok za rokem, se lidé vracejí do míst, která jim poskytují klid, určité zázemí a jsou nabité informacemi až k prasknutí. Chodí sem obyvatelé z různých koutů světa nejenom proto, aby získali nové znalosti a vědomosti, ale třeba i proto, aby se seznámili, navštívili kavárnu či obdivovali úžasné prostory a moderní vybavení. Knihovny jsou součástí našeho každodenního života a lidé by si život bez nich snad ani neuměli představit. Ale kolik z nás ví, kdy vznikla nejstarší knihovna, která je nejslavnější nebo kde hledat nejkrásnější knihovnu? A kolik takových zařízení je třeba v České republice? Pokud vás zajímají odpovědi na tyto otázky, neotálejte a dozvíte se ještě mnohem více!

Česká republika se může podle Českého statistického úřadu z roku 2013 pochlubit neuvěřitelnými 5381 knihovnami. Nejvíce jich připadá na Středočeský a Jihomoravský kraj. A dokážete si tipnout, kolik se v těchto institucích nachází knihovních jednotek? Pokud ne, odpověď je více než 65 milionů. Jenom za rok 2013 navštívilo knihovny a vypůjčilo si knihy více než 56 milionů lidí, nutno podotknout, že více než polovina z nich byly pouze návštěvníci on-line služeb. A kolik si tito lidé vypůjčili vlastně knih? Číslo se pohybuje také v milionech a je jich zhruba 64 milionů. Tato čísla jsou opravdu fascinující a český národ se čtením opravdu nezahálí. Podle některých zahraničních zdrojů je náš národ na šestém místě v hodinách čtení na jednu osobu za týden. Umístili jsme se hned za Indií, Thajskem, Čínou, Filipínami a Egyptem. Na jednoho člověka průměrně připadá 7, 24 hodiny čtení za jeden týden.

Více o knihovnách ZDE