Dárek pro maminku na poslední chvíli!

9.5.2020

Ještě nemáte dárek pro maminku? Tak je nejvyšší čas se po něčem poohlédnout. V letošním roce připadá tento svátek na 10. května, jakožto tradičně druhou květnovou neděli. Jde o zcela výjimečný den, protože právě zítra můžete dát své mamince najevo, jak moc ji máte rádi a jak moc si vážíte toho, že vás vychovala.

Karanténa: Tipy, jak zabavit děti doma i venku

5.5.2020

Zhruba od poloviny března letošního roku odsouhlasila vláda České republiky karanténu v rámci COVID 19. Děti jsou stále doma a rodiče hledají způsoby, jak je zabavit. Přinášíme vám proto několik typů, jak si zkrátit dobu nošení roušek a jak ustát současné omezení pobytu venku.

Učení začíná být zdlouhavé a nezábavné, a proto je správný čas na vhodnou elektronickou knihu. Ta může přinést kromě nových informací také motivaci pro snadnější přípravu dětí do školy.

Domácí vzdělávání: rodičům chybí potřebné zdroje a technologie

3.5.2020

Dotazník českých expertů na pedagogiku ukázal, že rodičům aktuálně nejvíc chybí potřebné zdroje a technologie, a ocenili by, kdyby učitelé dávali víc online zpětnou vazbu.

Online výuka nebo domácí vzdělávání?

1.5.2020

Podnětem pro napsání tohoto článku byl povzdech jednoho kolegy, že tato situace přináší domácímu vzdělávání medvědí službu, protože pro širokou veřejnost bude představa o domácím vzdělávání to, co se dělo za koronaviru.

Jak se chránit při manipulaci s tištěnými knihami?

27.4.2020

Dle odborného článku Kampf et al. 2020 mohou koronaviry zůstat na povrchu infekční až 9 dní. Na papíře při pokojové teplotě uvádějí perzistenci/odolnost max. 4-5 dnů. Doporučený přístup při vracení knih potenciálně zasaženými koronaviry - pracovníci knihovny, kteří s odevzdanými knihami manipulují, vždy nosí ochranné latexové rukavice (chirurgické). Nové rukavice by se měly používat vždy, když byly staré sundány.

Virtuální výstava NK: Zkáza klášterních knihoven 1950

13.4.2020

Virtuální výstavou připomíná Národní knihovna 70. výročí Akce K a Akce Ř – komunistických útoků na kláštery v Čechách. Název výstavy Akce K: Zkáza klášterních knihoven odkazuje na události, při kterých bylo zničeno či poškozeno velké množství knih z bohatých klášterních knihoven.

Knihy které vyšly v 15. týdnu roku 2020

10.4.2020

Představujeme knihy které vyšly v 15. týdnu roku 2020, tedy v době vrcholící pandemie coronaviru COVID-19. Jako první stojí za zmínku výpravná publikace kapelníka spirituál kvintetu Jiřího Tichoty. Kniha s názvem Spirituál kvintet rekapituluje šedesátiletou historii tohoto hudebního souboru. Další knihy tohoto týdne se zabývají herními aktivitami se psy, objevují se také dvě historické sondy. Polský autor Józef Czapski vzpomíná na nacistickou a bolševickou totalitu, druhá publikace se zabývá ruskými velmocenskými plány, které souvisely s těžbou uranu na okupovaných územích (Československo, NDR). Jako bonus si lze vychutnat čtení audioknihy Poklad byzantského kupce od známého spisovatele Václava Erbena, kterou čte herec Tomáš Jirman.

Digitální média nejsou zlo. Ale s dávkováním raději opatrně.

3.4.2020

Spolu s rozšiřováním digitálních technologií se v posledních třiceti letech proměnil způsob, jakým konzumujeme média, včetně toho nejstaršího: textu. Dnes se čtení přelévá z platformy na platformu, mezi internetové stránky a e-knihy, odehrává se především na obrazovkách a stimuluje mozek úplně jiným způsobem než soustředěná četba papírových knih nebo novin. Řada odborníků i laiků se obává důsledků, jaké budou nová média mít na naše intelektuální a kognitivní schopnosti. Neuroložka a odbornice na proces čtení Maryanne Wolfová v knize Čtenáři, vrať se shrnuje dosavadní vědecké poznání o vlivu digitálních médií na proces čtení a lidský mozek. Nová média nechápe jako ohrožení, nýbrž jako výzvu: už tu s námi jsou, takže se s nimi musíme naučit zacházet tak, aby nám dobře sloužila.

Tipy pro maturanty, jak doma uniknout prokrastinaci

2.4.2020

PRAHA, 2. DUBNA 2020 – Uzavření českých škol se dotklo téměř 80 tisíc maturantů. Jak se co nejlépe chystat na „zkoušku dospělosti“, přijímačky na vysokou školu či začátek kariéry během nouzového stavu v Česku? „Chybí nám sociální kontakt, ale zase se můžeme rozvíjet v tom, co nás baví. On-line zdroje dalece přesahují školní výuku,“ shodují se účastníci projektu Samsung Tvoje šance #futureskills a letošní maturanti. Jaké jsou jejich tipy proti domácí prokrastinaci?

Svět knihy Praha musel zrušit svůj 26. ročník.

1.4.2020

Podpořte českou literaturu v době, kdy se smutkem sledujeme, jak se celý knižní obor ze dne na den dostal vlivem zrušených akcí, zavřených knihkupectví a dalších omezení do zcela kritické situace. Tištěné knihy se nyní mohou prodávat jen prostřednictvím e-shopů. Z obavy přenesení nákazy prodej knih klesl na minimum a bez pomoci Vás, čtenářů, hrozí řadě nakladatelství zánik. V existenčních problémech je, díky zastaveným projektům, už nyní řada „lidí od knih“. Autorů, redaktorů, překladatelů, editorů.