Knihovny mají nasazovat otevřený software a data

18.8.2020

Vláda včera schválila dokument Koncepce rozvoje knihoven v České republice na léta 2021 až 2027 s výhledem do roku 2030, který předložilo ministerstvo kultury. Potvrdila tak ve strategii obsažené cíle, které by měly vést k většímu zapojení otevřeného softwaru a dat.

Výročí 130 let, kdy se narodila spisovatelka Agatha Christie

17.8.2020

Agatha Mary Clarissa lady Mallowanová, známá jako Agatha Christie, prodala přes miliardu kopií svých knih v anglickém jazyce a další miliardu v překladech; její hrdiny si zamiloval celý svět. Přečtěte si, kdo byla tato velmi moderní žena a „první dáma záhad“ (Grand Dame of Mystery), autorka 66 detektivních románů, 14 sbírek povídek a několika dramat, mezi nimi Pasti na myši – nejdéle hrané divadelní hry na světě. 15. září to bude 130 let, kdy se Agatha Christie narodila, v prosinci pak uplyne 100 let od vydání jejího prvního detektivního příběhu Záhada na zámku Styles, kde se poprvé představil belgický detektiv Hercule Poirot. K oběma výročím vydala letos královská mincovna ve Spojeném království pamětní dvoulibrové mince.

V kauze islámské knihy uznal soud odškodné

17.8.2020

Soud dnes přiznal bývalému předsedovi pražské muslimské obce Vladimíru Sáňkovi dalších 202.000 korun jako odškodné od státu za nezákonné trestní stíhání. Verdikt není pravomocný, muž se žalobou domáhá více než 9,9 milionu korun a veřejné omluvy. Sáňka byl obviněný kvůli šíření překladu knihy Základy tauhídu - Islámský koncept boha, hrozilo mu až desetileté vězení. Justice ho osvobodila, ministerstvo mu poté vyplatilo mu 380.000 Kč za náklady na právníka a za nemajetkovou újmu.

Kniha Revoluce od českého autora Jakupa Trpiše

17.8.2020

Příběh se odehrává v Česku v letech 2006–2026 a dokonale zachycuje podivnou dobu, v níž žijeme. Dobu polopravd, lží, manipulace i nenávisti, kde se každý snaží najít své místo.

Kniha Síla naděje se značně vymyká předchozí tvorbě autorky

15.8.2020

Regionální spisovatelka Barbora Walterová Benešová z Jeviněvsi vydala svoji pátou knihu, která právě v tento dnech vychází. Kniha Síla naděje se značně vymyká předchozí tvorbě. Je napsaná podle skutečnosti, ne jako předchozí romány, které vychází z autorčiny fantazie.

Co stojí uzavření škol a kdo na něj nejvíc doplácí na trhu práce

14.8.2020

Problematice uzavírání a otevírání škol se na stránkách VoxEU věnuje Ethan Ilzetzki. Poukazuje na to, že ve Velké Británii byly školy uzavřeny v březnu, v září by ale mělo dojít k jejich znovuotevření. Uzavření přitom „mohlo přispět k omezení šíření pandemie, ale také sebou nese náklady ve formě horšího vzdělání“. Britská Institute of Education konkrétně odhaduje, že žáci měli během uzavření v průměru jen 2,5 hodiny vzdělávání denně a 71 % nemělo více než jednu online hodinu denně. A to nejsou jediné náklady.

Knihy, které byste si měli ve svém životě přečíst

9.8.2020

Knihy, potažmo slova v nich, jsou největším darem, jaký si mezi generacemi předáváme dál. Za sto let si nikdo nebude pamatovat, jaký filtr na Instagramu měl největší úspěch, ale každý bude stále číst Malého Prince. Toť jen jeden příklad za všechny.

Čtečka eknih od Xiaomi Mi Ebook Reader

27.7.2020

Přestože trh se čtečkami elektronických knih v poslední době není zrovna nejrušnější, společnost Xiaomi nezapomíná ani na tento segment. Na konci loňského společnost vydala svou první čtečku e-knih, která byla až doposud nabízena pouze na čínském trhu. Nyní bychom se ale měli dočkat i jejího globálního vydání, tentokrát s lehce pozměněným obchodním názvem Xiaomi Mi Ebook Reader.

Knihovny elektronické versus knihovny kamenné

27.7.2020

K některým otázkám které vyvstávají před knihovnictvím s rozvojem elektronických knihoven. Elektronické knihovny jako reálný subjekt v oblasti informačních služeb, jejich vlastnictví stávajícími "kamennými" knihovnami, resp. nakladateli, prodejci knih a časopisů, producenty databází atd. Nové cesty čtenáře za knihou a časopisem. Nové knihovnické profese mimo knihovny.

Vyšla kniha 50 let pivovaru Radegast

21.7.2020

Víte, že správně hořké pivo Radegast vzniklo díky menší lsti? Víte, že na Pustevnách stojí kopie sochy boha Radegasta díky nošovickému pivovaru? Víte, že Radegastem se zapíjel slavný hokejový triumf v Naganu? Tyto a mnoho dalších nečekaných příběhů z dávné i nedávné historie přináší kniha mapující pět desítek let hořkého piva Radegast. Kniha s více než 300 fotografiemi, ilustracemi a obrázky si nošovický pivovar nadělil k 50. výročí od uvaření první várky piva.