Pozvánka na knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 23.9. 2021

12.4.2021

Pořadatelé mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha se rozhodli posunout termín konání letošního ročníku. Svět knihy Praha nově bude v novém zářijovém termínu. Největší knižní akce proběhne v Praze, konkrétně se knihy budou prezentovat na Výstavišti Praha v termínu od 23. 9. do 26. 9. 2021.

Ředitel veletrhu Radovan Auer informoval, že dlouhou dobu věřili, že by se knižní veletrh mohl stihnout konat v původním červnovém termínu. Bohužel pandemie covidu 19, vše změnila i přesto, že organizátoři byli schopni zabezpečit bezpečné rozestupy a případné testování pro všechny vystavovatele a návštěvníky knižního veletrhu. Nakonec organizátoři dospěli k závěru, že čas hraje v jejich neprospěch a museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky v době, kdy situace ohledně omezení byla stále nepřehledná.

Bohužel neexistovali ani orientační informace o tom, jakými pravidly by se organizátoři, vystavovatelé i návštěvníci knižního veletrhu měli v červnu na výstavišti řídit. Mezinárodní veletrh počítá se zahraničními hosty, což je další komplikace v okamžiku, kdy v různých evropských státech je situace rozdílná. Nakonec se organizátoři rozhodli posunout nejdůležitější knižní událost České republiky do druhé poloviny roku, konkrétně na 23. září roku 2021. I přesto bude pro zdárné konání rozhodující pandemická situace na podzim roku 2021. Je však předpoklad, že v tuto dobu již mohli panovat zlepšené epidemické podmínky, díky pročkovanosti populace. Přesto se počítá s testováním vystavovatelů a navíc knihy a jejich nakladatelé se budou prezentovat z velké části ve venkovních pavilonech.

Milovníci knih se mohou těšit, že čestným hostem letošního knižního veletrhu bude Francie, což je literárně vyspělá a celosvětově atraktivní země. Dále bude pozornost věnována knihám polských autorů. Polsko mělo být čestným hostem v roce 2020, bohužel knižní veletrh se vůbec nekonal. Pro letošní rok si knižní veletrh ponese motto Můj domov je v jazyce, dle organizátorů má za cíl zkoumat otázky vztahu literárních děl i jejich autorů k jazyku, ke geografické i mentální příslušnosti k dané zemi.

Zdroj: Svět knihy

Pozvánka na knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 23.9. 2021