Podívejte se, kam za nejkrásnějšími českými betlémy

26.12.2017

Tradice betlémů je v České republice značně oblíbená, a proto není divu, že betlémů zejména na Moravě a v Čechách je velký dostatek. Nejstarší betlém se datuje k roku 1560 a se spojován s kostelem svatého Klimenta na Starém městě Pražském. Přesto nutno dodat, že tradice betlémů je však ještě mnohem starší a lze ji přiřadit k roku 1223.

Lidé po celé České republice obdivují zejména unikátní mechanický betlém z Třebechovic a tento betlém byl dokonce vyhlášen národní kulturní památkou. Betlém je ze dřeva a obsahuje asi 2000 kusů. Třebechovické muzeum betlémů můžete tento rok navštívit a inspirovat se touto jedinečnou krásou třeba v době vánočních svátků.

Za krásným betlémem se můžete vydat také do Jindřichova Hradce, a to na Krýzovy jesličky. Jedná se o největší mechanický betlém, který je zapsán v Guinessově knize rekordů. Betlém je zpřístupněn i na Štědrý den nebo třeba na Silvestra. Potěšte své oko sedmnácti metry dlouhým artefaktem, který vyrobil punčochářský mistr Tomáš Krýza. Tomuto dílu autor věnoval velkou část svého života a proto určitě stojí za to ho zhlédnout.

Unikátní betlémy jsou dále k vidění v Třešti, existuje také Muzeum betlémů v Karlštejně nebo se můžete vydat do menších vesniček, kde si místní lidé nechávají dělat betlémy na míru, například ze dřeva nebo třeba ze slámy.