Noc s Andersenem si užijí především děti

21.3.2015

Blíží se den narození dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena a právě proto mohou děti zažít pohádkové noci v mnoha knihovnách po celé České republice. Projekt s názvem Noci s Andersenem je určen převážně pro děti, které si z jediné noci odnesou neuvěřitelné zážitky. Nemine je totiž noční čtení, zahrají si různé hry, účastní se soutěží a některé z nich bude čekat i noční překvapení.

Projekt Noc s Andersenem v České republice probíhá již od roku 2000, kdy se dvacet dětí dostavilo do uherskohradišťské knihovny, kde je čekalo neskonalé dobrodružství a zažily tak noc jako v říši snů a pohádek. Protože měl projekt obrovský úspěch, následující rok se Noc s Andersenem přesunula i do dalších 40-ti knihoven. Postupem času se začaly účastnit nejenom knihovny, ale také školy a další vzdělávací zařízení. Jednotlivé instituce mají možnost se do projektu zaregistrovat a jejich současný počet je opravdu úžasný. Noci s Andersenem se v roce 2015 zúčastní více než 1180 zařízení, z toho 611 knihoven a 493 škol. Registrace je však stále možná a počet zúčastněných institucí tedy ještě není ani zdaleka konečný.

Život Hanse Christiana Andersena

Slavný dánský pohádkář se narodil dne 2. dubna roku 1805 do rodiny z velmi chudých poměrů. Protože jeho dětství nebylo nijak krásné, miloval literaturu a dalo by se říci, že celé dětství strávil u knih, především her. Svoji první knihu s názvem Duch v Palnatokově hrobě vydal v roce 1822. Mezi jeho další tvorbu se řadí básně, divadelní hry a především také pohádky. Přestože jich za svůj život napsal velké množství, snad nejvíce výraznou se stala právě pohádka Malá mořská víla. Právě proto dnes najdeme v Kodani sochu mořské víly.

Na počest celosvětově známého pohádkáře, jehož díla jsou opravdu výjimečná, byl ustanoven den světového dne české literatury, který připadá právě na den jeho narození, tedy na den 2. dubna.

Autor: V.Kavalcová