Knihy, které přečetla a doporučuje zakladatel facebooku Mark Zuckerberg

4.1.2016

Zakladatel a většinový majitel facebooku Mark Zuckerberg je milovníkem knih. V roce 2015 si předsevzal, že přečte vybrané knihy a chtěl by dodržet pravidlo, že přečte jednu knihu za týden. Důvodem je přesvědčení, že čtení knihy dle jeho názoru přináší duševní spokojenost. Taktéž je přesvědčen, že knihy mohou člověku pomoci plně prozkoumat jakékoliv téma lépe než většina médií. Níže najdete knihy, které mladému americkému miliardáři nejvíce utkvěly v paměti.

1. Idea Factory - Jon Gertner
Současní obyvatelé Silicon Valley nemusí souhlasit, ale John Gertner ve své knize Idea Factory uvádí, že hlavní inovace ve Spojených státech se zrodily v letech 1920-1980 za zdmi Bellových laboratoří (francouzsko-americká společnost v oblasti telekomunikací, elektronických a počítačových systémů). Gertner ve své knize vypráví historii zrodu geniálních vynálezů 20. století, včetně faxu, prvního televizního vysílače pracujícího na velké vzdálenosti i prvního kroku k mobilním technologiím.

2. World Order - Henry Kissinger
Poté, co se Markovi Zuckerbergovi narodila dcera, začal hodně přemýšlet o tom, jak učinit svět lepším a bezpečnějším. V knize World Order - Světový pořádek, autor vysvětluje hlavní body o tom, jak na sebe různé země vzájemně působí, o jejich státnických strategiích či o některých chybách, kterých se země v historii dopustily. Kniha je ideálním čtením v dnešní neklidné době, kterou provází neustálé globální konflikty, které jsou na první pohled neřešitelné.

3. Proč státy selhávají
Daron Acemoglu a James Robinson Tato kniha je výsledkem 15-letého výzkum MIT ekonoma Darona Acemoglu a politologa z Harvardu Jamese Robinsona. První vydání vyšlo v roce 2012. Autoři se v knize zabývají řadou otázek. Například - Proč jsou některé země bohaté a jiné chudé, proč je rozděluje bohatství a chudoba, zdraví a nemoci, hojnost jídla a hladovění? Může za to kultura, náboženská víra, podnebí, geografické uspořádání? Nebo snad neznalost náležitých opatření a hospodářských strategií? Co měli společného Stalin, král Shyaam, neolitická revoluce a mayské městské státy? Může být současný čínský růst trvalý? Proč dnes už Benátky nejsou průkopníky nových obchodních cest a ekonomických institucí a jejich obyvatelé místo toho dělají pizzy a foukají barevné sklo pro turisty? Proč je například Egypt o tolik chudší než USA? Co mu překáží v cestě k větší prosperitě? Nedá se s tamní chudobou nic dělat, nebo ji lze vymýtit? Zájem Marka Zuckerberga v oblasti charity roste přímo úměrně s jeho rostoucím kontem. Tato kniha mu pomohla pochopit příčiny globální chudoby.

4. Racionální optimista - Matt Ridley
Kniha Racionální optimista, která vyšla v roce 2010 je možná nejpopulárnější a zároveň nejspornější dílo od mistra sci-fi žánrů Matta Ridleyho. Nejnovější kniha předního britského popularizátora vědy líčí cestu k prosperitě, kterou lidstvo ušlo ve zlepšování svého údělu od doby kamenné po dnešek. Autor odpovídá na tradiční otázku: Co bylo základním faktorem, který lidskému druhu umožnil rozvoj? Odpověď nalézá v obchodu – směna výrobků, služeb a myšlenek prostřednictvím specializace a dělby práce podněcovala k inovacím, které jsou motorem vzestupu. Díky jejich nekonečnému proudu jsou nyní lidé nejen bohatší, ale i zdravější, šťastnější, svobodnější a rovnější než kdykoli dříve. Ridley je přesvědčen, že lidstvo zůstane na cestě prosperity, dokud se budou „pářit myšlenky“. Svůj optimismus čerpaný z podstaty člověka a celé historie lidstva autor staví do kontrastu s dnešním převládajícím pesimismem a s iracionální popularitou moderních proroctví zkázy světa, z nichž se nikdy žádné nenaplnilo.

5. Portfolios of the poor
Výzkumníci Darrell Collins, Jonathan Murdock Stewart a Orlando Ratven Razenford strávili 10 let zkoumáním života chudých v regionech, jako Bangladéš, Indie a Jižní Afrika. Došli k závěru, že extrémní chudobě se daří tam, kde lidé nevědí, jak hospodařit s penězi a zároveň málo vydělávají, a tam, kde je omezený přístup k finančním institucím, v nichž mohou ukládat své peníze. "Šílel jsem, když jsem si představil, kolik lidí na celém světě - téměř 3 miliardy, žijí za 2,5 USD denně. A více než jedna miliarda lidí žije za méně než 1 USD denně. Doufám, že přečtení této knihy vám pomůže pochopit, jak můžeme tyto lidi podpořit," vzkazuje Zuckerberg. 6. The three-body problem - Liu Cixin Kniha byla poprvé publikována v roce 2008 a získala několik ocenění za nejlepší příběh a nejlepší sci-fi dílo. Děj se odehrává v době kulturní revoluce za vlády Mao Ce-tunga a vypráví příběh o tom, jak čínská vláda zaslala tajné zprávy do vesmíru, aby převzal Zemi. Podle Marka Zuckerberga je kniha dobrým pomocníkem, jak uniknout z tvrdé reality. 7. Genom - Matt Ridley Ridley je jediný autor, který se v seznamu Marka Zuckerberga objevil dvakrát. Jeho kniha Genom byla publikována v roce 1990 a vysvětluje dva jevy - vývoj genů a vývoj technologií v oblasti genetiky. "Tato kniha vypráví příběh lidstva z pohledu genů, ne sociologie. To doplňuje mnoho dalších příběhů, které jsem v letošním roce četl," prozradil Mark.

8. Muqaddimah
Ibn Khaldn Muqaddimah, v překladu Úvod, je nejdůležitější souhrn islámské historie premoderního světa. Knihu napsal ve 14. století arabský učenec Ibn Khaldn. V tomto díle položil základy několika oblastem, včetně filozofie dějin, sociologie, etnografie a ekonomiky. Je to v podstatě pokus o hledání univerzálních prvků lidského pokroku.

9. Sapiens - Yuval Noah Harari Sapiens
Od zvířete k božskému jedinci sleduje z dlouhodobé perspektivy revoluční zvraty na cestě lidského rodu od vzniku Homo sapiens až po současnost. Dramatický je příběh bezvýznamného lidoopa, který před dvěma miliony let někde v koutě Afriky získal vědomí, vyvraždil své přírodní bratrance a ovládl celou planetu. Základní životní parametry člověka jsou určeny biologicky, ale poskytují úžasný prostor. Ne biologie, ale kultura (kolektivní víra) je klíčem k pochopení dramatického rozvoje lidstva. Jen ona umožňuje spolupráci velkého počtu lidí, kteří se navzájem neznají. Po první, kognitivní revoluci před 70 000 lety následovaly další překvapivé zlomy v dějinách – objev zemědělství, peněz, společenské mytologie, imperiální společnosti, kapitalistického úvěru a víry v budoucnost, objev vědy, techniky i genetického inženýrství. Zdá se, že dějiny mají směr – vždyť obchod a kapitalismus, věda a technika, planetární komunikace i geopolitické vědomí spojily svět do globální vesnice.

10. The Varieties of religious experience
William James William James je jeden z nejslavnějších amerických filozofů 19. a 20. století. V této knize James vysvětluje náboženství z hlediska vědomí a zaměřuje se na způsob, jakým lidé používají náboženství k vysvětlení podstaty věcí, aby sami sebe přesvědčili, že jednají se svým životem správně.

11. The New Jim Crow
Michelle Alexander Profesor práva na Ohio State University a obhájce lidských práv Michelle Alexander ve své knize tvrdí, že válka proti drogám vytvořila kulturu, ve které jsou věznice přeplněné mladými černochy. Jakmile jsou propuštěni z vězení, zachází se s nimi jako s občany druhé kategorie. "Dlouhou dobu jsem se chtěl dozvědět něco víc o reformě trestního práva a spravedlnosti. A tuto knihu mohu jenom doporučit," říká Mark Zuckerberg.

12. The End of Power - Moises Naim
Tento zvučný titul napsal bývalý výkonný ředitel Světové banky a v současnosti vedoucí pracovník Carnegieho nadace pro mezinárodní mír. Jedná se o historické zkoumání pohybu vládnoucí síly od amerického úřadu vlády, armády až k velkým korporacím v rukou jednotlivců.

13. Kreativita
Ed Catmull Kreativita je příběh společnosti Pixar, napsaný jedním ze zakladatelů jednoho z gigantů počítačové animace. Catmull vypráví o plné podnikatelské a manažerské moudrosti. Tvrdí, že největší chyba vůdce je potlačovat kreativitu svých zaměstnanců.

14. The Better Angels of Our Nature 
Steven Pinker Podle Marka vypadá 800 stránková kniha harvardského psychologa děsivě, ale je lehce čitelná a rozhodně stojí zato. Pinker se v ní zabývá násilím v různých formách a poukazuje na to, jak 24-hodinové zpravodajství a sociální média zvyšují úroveň agrese a násilí ve světě. Bill Gates se domnívá, že je tato kniha jednou z nejdůležitějších knih, které kdy četl.

15. On Immunity: An Inoculation
Eula Biss Zuckerberg říká, že vzhledem k anti-očkovací kampani, která se rozběhla v USA a Evropě, je moudré se podívat na studii Euly Biss, která se zabývá tím, proč je opravdu nutné se očkovat. "Je to jasné jako denní světlo: Očkování funguje a je velmi důležité pro zdraví každého jedince v naší společnosti," řekl Mark a dodal, že důrazně doporučuje tuto knihu. "V knize se vysvětluje, proč mnozí lidé zpochybňují bezpečnost očkování, zda je to opodstatněné a zda je to bezpečné, vysvětluje Mark.

16. The Players of Games - Iain Banks
Kniha je brilantním příběhem o hráčích, kteří jsou vyzváni, aby hráli hru svého života v jiné části galaxie. Autor fantazíruje o tom, jak bude vypadat civilizace v případě využití super-moderních technologií, které jsou navrženy tak, aby sloužily lidem a překonaly lidské schopnosti. Tato kniha je i jednou z nejoblíbenějších knih Elona Muska.

17. Gang Leader for a Day
Sudhir Venkatesh Profesor sociologie na Kolumbijské univerzitě Sudhir Venkatesh se v 90. letech v rámci jednoho velmi radikálního experimentu infiltroval do jednoho gangu v Chicagu. Podle Zuckerberga je jeho příběh velmi inspirující pro komunikaci a porozumění mezi lidmi, a to i navzdory hospodářským a kulturním bariérám. "Čím více budeme vzájemně sdílet své myšlenky, tím víc sympatií a respektu si můžeme navzájem prokazovat," říká ke knize Mark Zuckerberg.

18. Struktura vědeckých revolucí
Thomas Kuhn T. S. Kuhn byl jedním z nejvlivnějších myslitelů druhé poloviny 20. století. Jeho Struktura vědeckých revolucí, v níž vypustil do světa slovo paradigma, se sama stala paradigmatickým dílem, vzorem pro další práci o autoritě, dějinách a filosofii vědy. Vyvolala nadšené i odmítavé reakce. 19. Orwell's Revenge: The 1984 Palimpsest - Peter Huber Člen Manhattanského institutu pro politická studia Peter Huber publikoval v roce 1994 neoficiální pokračování románu George Orwella 1984. Román popisuje svět, ve kterém se lidem otevřely nové způsoby komuniace, díky novým technologiím.

20. Energy - Václav Smil
Kniha začíná vysvětlením, co je to energie a postupně se přesouvá k věcem složitějším, jako třeba hledání efektivního paliva šetrného k životnímu prostředí. Kanadský profesor českého původu Václav Smil patří k nejoblíbenějším autorům Billa Gatese.

21. Dealing with China
Henry M. Paulson Jr Během několika posledních let propadl Mark Zuckerberg čínské kultuře. Naučil se mandarinštinu a opakovaně prohlásil, že jeho dlouhodobým cílem je přesvědčit čínskou vládu, aby svým občanům povolila používat Facebook. Knihu Jednání s Čínou napsal bývalý ministr financí USA. Zkoumá v ní, jak roste vliv Číny vůči zbytku světa. 

Knihy, které přečetla a doporučuje zakladatel facebooku Mark Zuckerberg