Knihobudka nebo rovnou pojízdná knihovna?

3.9.2018

Knihobudky už každý zná, proto vám představujeme také pojízdné knihovny, které nabízejí poněkud rozsáhlější výběr knih a jedná se o dokonalé oddělení mobilních služeb. Pojízdné knihovny vznikly již v roce 2009 a v současné době jsou k nabídce dva takzvané bibliobusy, které objíždění Prahu. Již mají 19 pevných stanovišť, kam pravidelně míří.

Jejich trasu tvoří převážně okrajové části Prahy, které stále nemají svoji vlastní knihovnu. Periodou jejich výjezdu je každých 14 dnů a k dispozici je dokonce i jízdní řád. Od roku 2013 je k dispozici také autobus, neboli bibliobus, který se nazvá Oskar a jezdí do škol, školek, domovů pro seniory a na dašlí místa, kam klasický bibliobus nemůže.

Škoda, že není takových bibliobusů více, jistě by takové pojízdné knihovničky zaujaly hlavně děti a dokázaly by je ke čtení přitáhnout. Ve světě jsou tyto pojízdné knihovny už jistou tradicí a dokážou přitáhnout pozornost mnoha čtenářů. To hlavně proto, že jsou tyto zahraniční autobusy velice barevné a působí zábavně i navenek.

Knihobudka nebo rovnou pojízdná knihovna?