Josef Dobrovský je významný i nezapomenutelný

27.12.2015

Ve středu 6.1. to bude 187 let, co si připomeneme úmrtí jedné významné osobnosti. Onou osobností je Josef Dobrovský, český vědec, filolog, historik a především zakladatel slavistiky. Tento velice vzdělaný a významný člověk psal především německy, ale napsal významné knihy o českém jazyce. Josef Dobrovský nebyl přímo zapojen do národních cílů kolem J. Jungmanna, ale byl příznivcem této skupiny a svou autoritou ji podporoval.

Věnoval se vědecké práci a odhalil, že rukopis svatého Marka není originál, ale pouze opis. Řadil se mezi nesmlouvavé kritiky, neuznával předsudky, stal se rektorem generálního semináře, které zajišťovaly výchovu kněží a přezdívalo se mu „modrý abbé“.

Zajímavostí je, že psal knihy převážně německy a latinsky, přesto se dostalo i na česky psané knihy. Důvodem mohlo být přesvědčení v nejistou budoucnost českého jazyka. Přesto patří mezi velikány české literatury, především proto, že pomáhal se záchranou českého jazyka filologickými pracemi. Je nutno zmínit, že jako jeden z prvních evropských lingvistů rozpoznal existenci indoevropské jazykové rodiny. Jeho práce odhalila příslušnosti slovanských jazyků, které také dokumentoval pravidelnými podobnostmi.

Mezi jeho významné knihy patří Zevrubná mluvnice jazyka českého z roku 1809, ve které je vysvětlen celý systém jazyka a jsou zde formulována jeho pravidla. Stanovil pravidla tvorby slov, zabránil tak činnosti takzvaných brusičů, což byli lidé, kteří ve snaze zachránit český jazyk, vymýšleli nová, gramaticky zcela nesmyslná, slova. Taktéž násilně odstraňovali zažité germanismy novými podobnými slovy. Tento násilný postup spíše ničil přirozenou srozumitelnost tehdejší češtiny. Jeho dílo pomáhalo kultivovat novou češtinu. Bohužel se zvýrazňoval rozdíl mezi psaným a mluveným jazykem.

Velký význam a přínos Josefa Dobrovského ocenil teprve T. G. Masaryk, ostatní představitelé tehdejší doby odhalování falzifikátů příliš neschvalovali a naopak ho za to odsuzovali. O tom, že byl Josef Dobrovský skutečnou osobností, svědčí i propůjčení jeho jména pro novodobé účely v souvislosti s knihami viz. Dobrovský knihy. Jméno Josefa Dobrovského bylo umístěno pod okny Národního muzea v Praze spolu s mnoha dalšími osobnostmi.