Japanoložka Anna Cima získala Cenu Jiřího Ortena

9.5.2019

Japanoložka Anna Cima, zaujala šesti člennou odbornou porotu svou knihou o japonském snu s názvem Probudím se na Šibuji.   Vyhlášení proběhlo 9. května na slavnostním podvečeru v rámci knižního veletrhu Svět knihy Praha a vyhlášením provedli přítomné diváky a hosty, herci holešovického divadla Radar.

Celkem bylo přihlášeno 22 knih a z nich nominovala odborná porota jmenovaná Svazem českých knihkupců a nakladatelů do finálového výběru tři knihy. Knihu pro děti autora Vojtěcha Matochy s názvem Prašina, dále knihu sbírky básní Reál básníka Jana Škroba a pozdější vítězku Annu Cimy, která vydala debutový román Probudím se na Šibuji.

Samotné Ocenění převzala ředitelka nakladatelství Paseka, Anna Rezková Horáčková, vzhledem k tomu, že vítězka v současnosti žije v Japonsku, kde se zabývá studiem poválečné japonské literatury. Spisovatelka Anna Cima pochází z Prahy (narozena 1991 v Praze), vystudovala obor japonská studia na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Vedle psaní se věnuje kresbě a hudbě. 

Odborné porotě předsedal Josef Chuchma Josef Chuchma -  novinář, publicista a fotograf, ostatní členové:

Petr A. Bílek - literární teoretik
Ondřej Hanus - , překladatel a básník 
Pavla Horáková - , spisovatelka a překladatelka
Josef Chuchma -  , literární publicista 

Vítězná kniha Probudím se na Šibuji porotu zaujala, protože se dle jejího názoru jednalo o komplexní román s přesahem mimo českou kotlinu, ale také s dynamickým propojením několika žánrů“. Členové odborné poroty představili jednotlivé knihy krátkými posudky: laudatio na Probudím se na Šibuji přednesl P. A. Bílek, na román Prašina J. Chuchma a na sbírku Reál M. Jareš.

Cena Jiřího Ortena 2019 je udělována s podporou Ministerstva kultury ČR, partnerem je Magistrát hl. města Prahy, jehož zástupce, radní pro kulturu MgA. Hana Třeštíková předala vítězce, zastoupené nakladatelem, šek na 50 000 Kč. Měsíční tvůrčí residenci v Paříži zajištěnou Českým literárním centrem předal jeho ředitel Ondřej Buddeus Janu Škrobovi. 

Anotace knihy Probudím se na Šibuji:

Když se sedmnáctiletá Jana dostane do vysněného Tokia, nejraději by zde zůstala navždy. Záhy se přesvědčí o tom, jak nedozírné následky může takové přání mít. Ocitne se totiž uzavřená v magickém kruhu rušné čtvrti Šibuja. Zatímco mladší podoba Jany bloudí městem, zažívá podivuhodné situace a hledá cestu domů, čtyřiadvacetiletá Jana v Praze studuje japanologii, usiluje o stipendium do Tokia a společně se starším spolužákem si láme hlavu nad překladem japonské povídky. Osud jejího autora, donedávna zapomenutého spisovatele Kawašity, bude mít na vývoj událostí větší vliv, než by kdy obě Jany čekaly…

Zdroj: SČKN

Japanoložka Anna Cima získala Cenu Jiřího Ortena