Dopis ministru kultury Zaorálkovi k neúčasti ČR na veletrhu v Boloni

22.3.2021

SČKN zaslal dopis ministru kultury kvůli letošní neúčasti ČR na veletrhu v Boloni, kompletní znění dopisu:

Praha 22. 3. 20201

Vážený pane ministře,

zpráva, že letos se Česká republika nezúčastní knižního veletrhu v Boloni se k nám dostala bohužel až z médií.

Jako profesní sdružení knihkupců a nakladatelů bychom předpokládali, že o tak významném zásahu do zahraniční propagace jednoho z nejdůležitějších segmentů knižního trhu, čímž dětské knihy bezesporu jsou, nás bude organizátor české účasti na knižních veletrzích minimálně s dostatečným předstihem informovat.

Pro české vydavatele knih pro děti a mládež má veletrh v Boloni nezastupitelnou roli. Jedná se nejen v evropském kontextu o nejprestižnější mezinárodní přehlídku dětské knihy. V tomto ohledu nemá mezi knižními veletrhy konkurenci a do portfolia veletrhů, na nichž by neměla Česká republika chybět, bezesporu patří.

Pro letošní rok jsme informaci o zrušení existence českého stánku v Boloni přijali jako nešťastnou, nicméně i vzhledem k nejisté epidemické situaci jsme se s ní nakonec byli nuceni smířit.

Ačkoli vzhledem k letos plánovanému červnovému termínu konání i aktuální informaci o zrušení květnového knižního veletrhu v Paříži je samozřejmě otázkou, nebylo-li by vhodné rozhodnutí o neúčasti ČR v Boloni 2021 ještě revidovat.

Rádi bychom však slyšeli od MK ujištění, že v příštím roce se stánek České republiky opět v Boloni objeví, a to v dostatečně reprezentativní podobě.

Kvalitní česká literatura pro děti je totiž artiklem, na který může být ČR oprávněně pyšná.

S pozdravem, jménem představenstva SČKN

Mgr. Marcela Turečková, ředitelka SČKN