Dopady digitální revoluce na knižní svět

19.2.2018

Knižní svět se za posledních několik let výrazně změnil. Ovlivnil ho totiž technologický rozvoj a zejména příchod digitální revoluce. Zatímco dříve byly knihy vydávány pouze jako tištěné a lidé k nim mohli najít přístup pouze za pomoci knihkupectví a knihoven, dnes je možné se setkat s knihami na každém rohu a zejména na internetu. Knihy jsou dostupné v mnoha verzích a lze je číst ve čtečkách knih či na jakýchkoliv dalších digitálních zařízeních.

To je samozřejmě dobře, protože dochází ke zvýšení gramotnosti, a to jak digitální, tak i čtenářské. Fyzické prostředí sice poněkud zaniká, ale lidé stále dochází do knihoven, které své služby musejí též modernizovat. To proto, aby se i v dnešním prostředí uplatnily. Například disponují místní i dálkovou elektronickou knihovnou, knihy elektronizují, disponují dětským koutkem, aby knihovnu mohli navštěvovat také rodiče menších dětí nebo nabízejí restaurační či kavárenské služby.

To je oproti minulosti značný rozdíl. Příchod digitální doby má však na čtenáře velice pozitivní dopady a lidé se nemusejí omezovat pouze na otevírací dobu knihoven a knihkupectví a svoji knihu si mohou zakoupit kdykoliv a téměř kdekoliv. Čtenáři se proto stávají zcela neomezenými uživateli a autoři tím pádem také.

Dopady digitální revoluce na knižní svět