Další autogramiády nás čekají až v září. Co jiného dělat v létě?

10.8.2015

Léto je sice obdobím, kdy mají hlavně studenti víc volného času, zároveň je ale ironicky dobou nejen divadelních prázdnin. Svůj letní volný čas proto nemůžete využít k návštěvě divadelního představení v kamenném divadle, ale ani autogramiády svého oblíbeného spisovatele. Ty totiž knihkupectví a kulturní centra plánují až na začátek školního roku.

Knihovny jsou otevřené jen v některé dny a nabízí se otázka: jak využít prázdninové volno, pokud se chcete věnovat své milované literatuře? Máme pro vás několik tipů!

Autorská čtení nemají prázdniny!

Se svými oblíbenými spisovateli se můžete setkat při autorském čtení i o prázdninách. Asi nejvýznamnějším literárním projektem nejen letošního léta je Měsíc autorského čtení, který u nás probíhá v Brně a Ostravě. V průběhu července tu každý den probíhá autorské čtení jednoho českého a jednoho ukrajinského autora, Ukrajina je totiž čestným hostem letošního Měsíce autorského čtení.

I když máme už půlku července (a tedy i večerů autorského čtení) za sebou, ještě nás víc než dost zajímavých autorů čeká. Ujít by vám nemělo ujít třeba autorské čtení Kateřiny Tučkové, které proběhne v Brně 20. a v Ostravě 21. července.

Za divadlem pod širé nebe

Přes léto jsou sice divadelní prázdniny, to ale v podstatě platí jen pro kamenná divadla. Umění je z nich vyhnáno přímo pod širé nebe, kde se jinak pracuje - hraje po celé republice. Už tradičně se můžete přijít podívat na některou ze Shakespearových her v rámci Letních shakespearovských slavností.

Shakespeare se hraje nejen v Praze, ale i v Brně (letos po šestnácté), v Ostravě (po osmé) a v Bratislavě. Na oficiálních stránkách akce www.shakespeare.cz najdete kompletní program, ze kterého si rozhodně vyberete.

Letní kino v létě

Na rozdíl od divadla kino rozhodně prázdniny nemá. Naopak rozšiřuje pole své působnosti, takže se filmy během léta promítají i na čerstvém vzduchu v letních kinech. Ta většinou promítají nejen filmové novinky, ale hlavně oblíbenou klasiku i filmové zajímavosti.

V kinech (ať už letních, nebo klasických „kamenných“) můžete narazit i na adaptace svých oblíbených románů. V současnosti míří do českých kin například adaptace klasika britské literatury Thomase Hardyho, konkrétně jeho knihy Far from the Madding Crowd, v češtině Daleko od hučícího davu. Trailer filmu připomíná vícedílný televizní film Tess z D’Urbervillů (Tess of the D’Urbervilles) z roku 2008, adaptace dalšího Hardyho románu.

Věříme, že si i díky našim tipům užijete léto naplno a stále s literaturou. V září se zase můžeme těšit na nová setkání se spisovateli!