Co přinesl svět knihy 2015

20.5.2015

Jeden z největších svátků pro milovníky knihy je čerstvě za námi. Jaký? Nic menšího než mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy! Ten se odehrál na Výstavišti v Praze-Holešovicích a i letos byl návštěvníky narvaný k prasknutí. Čestným hostem letošního veletrhu se stala Egyptská státní knižní organizace a knihy egyptských autorů.

Letošní 21. ročník doprovázela přehlídka divadelních adaptací Svět knihy na jevišti. Představení mohli návštěvníci v Praze, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Jihlavě shlédnout 10. až 15. května 2015, zatímco samotný festival se konal od čtvrtka 14. května do neděle 17. května. Od 10. do 16. května navíc veletrhu „asistoval“ 15. ročník filmové přehlídky Svět knihy ve filmu.

I letos měl festival svá dopředu zvolaná témata, a to Literární diaspora a Češi ve světě, Fotografie a kniha a Světoví knižní šampioni pro malé čtenáře. Jak si můžete všimnout, témata byla vybrána tak, aby oslovila co nejširší spektrum návštěvníků.

Sama sebe a své publikace měly na veletrhu Svět knihy možnost představit nejrůznější nakladatelé i agentury, nechyběly mezi nimi stálice, jako je například nakladatelství Albatros a další. Vystavovatelé samozřejmě nebyli jen z České republiky, ale z různých koutů světa, například z Německa, USA nebo dokonce Indie.

Se Světem knihy se pojí i bohatý doprovodný program. Vyhlašovány jsou i literární ceny, jako je Cena Jiřího Theinera. Tato cena je udělována lidem, kteří se zaslouží pro šíření české literatury v zahraničí.

Celá akce se konala pod záštitou ministra kultury České republiky, 1. místopředsedy Senátu Parlamentu České republiky, hlavního města Prahy a městské části Prahy 7.