Cenu EU za literaturu 2021 získala za ČR Lucie Faulerová

18.5.2021

Dnes byli vyhlášeni letošní laureáti Ceny Evropské unie za literaturu, mezi nimi i česká autorka Lucie Faulerová. Byla oceněna za román Smrtholka. Slavnostní předání cen proběhne v Bruselu koncem září.

Učelem Ceny Evropské unie za literaturu, udělované od roku 2009, je poukázat na bohatství současné evropské literární tvorby v  oblasti beletrie, neboť knihy a  literatura zaujímají v  kultuře a  ve vzájemném poznávání výsadní místo. Ceny jsou udělovány spisovatelům a  spisovatelkám ze 41 evropských zemí. Jejich hlavním cílem je zviditelnit autory na mezinárodním knižním trhu, propagovat kulturu jednotlivých států a podporovat mezikulturní dialog. Udílení cen je organizováno Evropskou komisí, Radou evropských spisovatelů, Federací evropských vydavatelů a Evropskou federací knihkupců. V  letošním roce byl oceněn román Smrtholka od Lucie Faulerové (vydalo nakladatelství Torst).

Hlavní hrdinka druhého románu Lucie Faulerové se vyrovnává s  několika tragickými rodinnými událostmi, které se mohou zdát nepochopitelné, a snaží se najít jejich příčinu. Cestu vpřed však nelze zvládnout bez ohlédnutí. V  důsledně rytmizované próze vycizelované do mimořádné stylové čistoty nás mladá dívka, zasažená rodinnou tragédií i vlastním svědomím, uvádí do prostředí tří sourozenců, které nevysvětlitelně opustila matka, zasáhla nemoc, a přesto v uzavřené buňce rodiny zůstalo díky otci i sourozeneckému poutu prostředí nabízející východisko pro toho, kdo je ochoten je přijmout. Zdá se, že nejtěžší boj je třeba vybojovat ve vlastní hlavě, nabízenou lásku akceptovat, a spolu s ní i vyrovnání s vnitřními démony odmítání a viny. Přestože nastíněný děj nevzbuzuje příliš optimismu, i na takto dramaticky vykolíkovaném poli dala autorka vyrůst humoru, který charakterizuje postavy, jejich vztahy či nepřeberné množství sebepoznávacích metod a návodů na ideální život.

Na shortlistu za Českou republiku byly dále romány Před povodní (Anna Bolavá, Odeon), Tři kapitoly (Daniel Hradecký, Listen), Mezipřistání (Matěj Hořava, Host) a Baletky (Miřenka Čechová, Paseka). V minulosti

V roce 2021 Cenu EU za literaturu získalo 13 vybraných zemí:

• Albánie: Enkel Demi (pen name Tom Kuka), Flama (Calamity)
  • Arménie: Արամ Պաչյան (Aram Pachyan), P/F (P/F)
  • Bulharsko: Георги Бърдаров (Georgi Bardarov), Absolvo te (Absolvo te)
  • Česká republika: Lucie FaulerováSmrtholka (Deathmaiden)
  • Island: Sigrún PálsdóttirDelluferðin (Runaround)
  • Lotyšsko: Laura VinogradovaUpe (The River)
  • Malta: Lara CallejaKissirtu kullimkien (You Have Destroyed Everything)
  • Nizozemsko: Gerda BleesWij zijn licht (We are light)
  • Portugalsko: Frederico PedreiraA Lição do Sonâmbulo (The Sleepwalker Lesson)
  • Srbsko: Dejan Tiago StankovićZamalek (Zamalek)
  • Slovinsko: Anja MugerliČebelja družina (Bee Family)
  • Švédsko: Maxim GrigorievEuropa (Europe)
  • Tunisko: أمين الغزي (Amine Al Ghozzi), زندالي ليلة 14 جانفي 2011 (Zindali, the night of 14 january 2011)

Za Českou republiku se v minulosti laureáty stali Tomáš Zmeškal (2011) a Jan Němec (2014) a Bianca Bellová (2017).

lucie faulerova ©ondrej lipar

Lucie Faulerová byla oceněna za román Smrtholka. Hlavní hrdinka jejího druhého románu se vyrovnává s několika tragickými rodinnými událostmi, které se mohou zdát nepochopitelné, a snaží se najít jejich příčinu

Lucie Faulerová, narozená v roce 1989, je spisovatelka, redaktorka a aspirující scenáristka. Vystudovala bohemistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci. Pozornost čtenářů a kritiků upoutala svým debutovým románem Lapači prachu (Lapače prachu), který byl nominován na Cenu Magnesia Litera 2017 za prózu a Cenu Jiřího Ortena za autory do 30 let. Kniha vyšla ve španělštině v roce 2020 a brzy vyjde německý překlad. S významnou českou konceptuální výtvarnicí Kateřinou Šedou je Lucie spoluautorkou knihy BRNOX-Průvodce brněnským Bronxem (BRNOX-Průvodce brněnským Bronxem) o sociálně znevýhodněné oblasti Brna. Získala cenu Magnesia Litera 2016 za žurnalistiku. V roce 2020 vydala Faulerová svůj nový román Smrtholka (Deathmaiden), rodinnou mozaiku o třech sourozencích a touze žít vlastní život navzdory temnotě. Kniha je v současné době překládána do španělštiny a byla nominována na Cenu Magnesia Litera 2021 za prózu, jejíž vítěz bude vyhlášen 8. června 2021. V roce 2020 se zúčastnila programu Czech Center New York Stories in Times of Corona , přispívající povídkou „Objekty v zrcadle jsou blíž, než se zdá“.

Zdroj: EU prize literature

Cenu EU za literaturu 2021 získala za ČR Lucie Faulerová