Aktuálně: otevírání muzeí bude komplikované a některá ani neotevřou

28.5.2020

V rámci květnového rozvolňování v souvislosti s pandemií Covid-19 se začínají opět otevírat muzea, ale jejich otevření bude velice komplikované. Vzhledem k pandemii koronavirus bylo uzavřeno asi 85 000 zařízení, což představuje asi 90 % muzeí z celého světa. Bohužel opět neotevře asi 13 % muzeí.

Ernesto Otton, zástupce organizace UNESCO, uvedl, že pandemie koronaviru ohrozila malá a velká muzea, ale i zařízení věnující se vědě a umění. V ohrožení jsou hlavně státy v chudých oblastech, ale bohatší země na tom nejsou o moc lépe. Nejhůře na tom bude dle Ottoneho Latinská Amerika. Po dobu nařízeného uzavření bohužel tato zařízení přišla o velkou část příjmu. Zařízení již nemají potřebné finanční prostředky k otevření a dodržení potřebných hygienických zásad proti šíření nákaze covid-19.

Síť evropských muzejních organizací uvádí, že turistická centra jako jsou Vídeň, Paříž a Amsterodam, přišla zhruba o 80 % výdělku. Pomoc mohou zejména panovníci a premiéři či přímo vláda. Například belgická premiérka Sophie Wilmésová zmiňuje, že zařízení je třeba podpořit, nejlépe svou návštěvou a přijmutím opatření.

Příkladem je výstava v belgickém Gentu od malíře Jana van Eycka, která byla otevřena v únoru, ale musela zavřít už v první polovině března. Tato výstava už se neuskuteční.

Postupně se otvírají muzea v Německu, od června se budou otevírat v Řecku. Francie a Itálie na termín možného otevření čeká. „Bude to velmi, velmi náročný rok,“ uvedl Pierre Coulen, zástupce belgického institutu přírodních věd. Neváhejme a podpořme svá muzea naší návštěvou třeba v rámci dovolené.

Aktuálně: otevírání muzeí bude komplikované a některá ani neotevřou