Vor v zákoně: Ruská mafie

Autor: Mark Galeotti

Rok vydání: 2019

Formát: EPUB | MOBI

Vory v zákoně neboli „zloději podle zákona“, pojmenování, pod nímž je také známá ruská mafie, se zrodili na počátku 20. století převážně v trestaneckých táborech a gulazích. V nich si vytvořili svou specifickou kulturu, ať už šlo o charakteristické tetování, které hlásalo jedinečný životní příběh jeho nositele, nebo o přísný „kodex zlodějů“, podle něhož třeba nesměli mít žádné placené zaměstnání a spolupracovat s represivními orgány a se státem. Galeottiho působivá kniha, založená na dvou desetiletích terénního výzkumu, podrobně popisuje cestu vorů k moci od jejich prvopočátků až po současnost, kdy se dokázali přizpůsobit životu moderní ruské oligarchie, ale rovněž se chopit nových globálních výzev za hranicemi Ruské federace.