Rozhovor s Jiřím Hlavenkou, autorem IT literatury

Tentokrát jsme v jednom z našich rozhovorů s významnými osobnostmi české literatury oslovili Jiřího Hlavenku, autora odborných publikací, žijícího a působícího v Brně a jeho okolí. Napsal již více než třicet publikací a přes tři tisíce článků z oblasti informačních technologií a internetu jako takového, takže není pochyby o tom, že ho můžeme nazývat též novinářem. Možná mladší generace již nemusí vědědět, že je zakladatelem vydavatelství Computer Press a stojí za to také připomenout, že Jiří Hlavenka v minulosti založil známý internetový obchod Vltava.cz. Zmíněné vydavatelství ani eshop již nevlastní, nicméně podniká v telekomunikacích a kromě psaní se zabývá vyhledáváním nových internetových projektů, do kterých následně investuje.

V kolika letech jste napsal své první dílo, jaký to byl žánr a o čem pojednával?

Jsem především autor odborných publikací, vlastně mimo tento žánr jsem se až na dosti vzácné výjimky nedostal. První odborná dílka jsem psal ještě před rokem 1989, ale byly to spíše statě než publikace. Ucelenější knihy pak následovaly od roku 1990 dál, zhruba tempem dvou až tří knih za rok. Již si přesně nepamatuji, o čem první publikace byly, ale pravděpodobně nevybočily z řady těch ostatních, tedy byly to odborné příručky z oblasti informačních technologií.

Vzpomenete si ještě s čím jste se jako začínající autor musel vypořádat?

Nemám ve vzpomínkách nějaké intenzivní dojmy s vypořádávání se s něčím. Počítač, na kterém jsem psal, jel, elektřina byla, restaurace za rohem poskytovala dostatek jídla, abych netrpěl hladem. Možná s nedostatkem času? To je u mě trvalý jev.

Jsou Vaše knihy vydávány i jako eknihy?

Abych řekl pravdu, netuším.

Máte své nakladatelství, nebo si knihy (eknihy) vydáváte svépomocí?  

Knihy jsem vydával výlučně ve vydavatelství, které jsem založil a spoluvlastnil. Je to tedy taková částečná svépomoc, i když u vydavatelství s dvěma sty zaměstnanci se spíše dá hovořit o komfortní obsluze.

Kde všude lze Vaše knihy (eknihy) získat? (knižní e-shopy, knihkupectví osobní www)

Předpokládám, že v kamenných knihkupectvích, v nejrůznějších online knihkupectvích a na webu vydavatele.

Věříte v budoucnost tištěné knihy nebo e-knihy, případně obou současně?

Věřím v budoucnost obojího, více však elektronických knih, které budou ty papírové pozvolna, avšak postupně a neodvratně nahrazovat.

Děkujeme a přejeme další úspěch nejen při psaní knih a článků, ale i v podnikání.